Polacy boją się nieznanej szczepionki. Państwo uspokaja i tworzy specfundusz – napisała w środę “Rzeczpospolita” (Rz). Medium zaznacza, że choć zastrzyk z lekiem przeciwko Covid-19 ma być dobrowolny, nie oznacza to, że w przypadku wystąpienia u pacjentów skutków ubocznych, zostaną oni pozostawieni samym sobie.

Gazeta przypomniała w środę, że zgodnie z zapowiedziami rządu, Polska “nie będzie oszczędzać na szczepieniach”. Zakontraktowano zakup 60 mln dawek szczepionki. Na ten cel zarezerwowano w budżecie około 3 mld. złotych. Utworzony zostanie także spcefundusz, z którego byłyby pokrywane roszczenia w przypadku niekorzystnych odczynów poszczepiennych.

“Rz” zaznacza, że “pierwsze dawki, w tak zwanym etapie zerowym, który przypada na styczeń, zostaną podane pracownikom sektora ochrony zdrowia”, zaś “etap pierwszy obejmie pensjonariuszy domów pomocy społecznej, seniorów powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, mundurowych oraz nauczycieli”.

Zobacz także: Rzecznik resortu zdrowia: obostrzenia: Sylwestra spędzimy w gronie najbliższej rodziny

Medium zadaje pytanie w związku z dobrowolnością szczepień: “czy w służbie zdrowia szczepienia będą faktycznie dobrowolne, czy za odmowę lekarze i pielęgniarki będą odsuwani od pracy?”.

“Z zapewnień rządu wynika jednak, że weźmie on na siebie ewentualne skutki uboczne, jakie mogą wystąpić u zaszczepionych. W ciągu kilku dni resort zdrowia przedstawi projekt ustawy powołującej fundusz kompensacyjny dla osób, u których wystąpią niekorzystne odczyny poszczepienne (NOP)” – podaje “Rz”.

Gazeta stawia pytanie, jak zatem mogą wyglądać nowe przepisy. “Z funduszu mogłyby być pokrywane roszczenia np. do określonej wysokości, podobnie jak od komisji do spraw błędów medycznych, żeby przyspieszyć postępowanie. A sprawy roszczeń większych czy spornych trafiałyby do sądu” – ocenił cytowany przez dziennik adwokat Zbigniew Krüger.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wtorek rząd przedstawił Narodowy Program Szczepień.

Został on opublikowany na stronie gov.pl.

Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać dorośli i dzieci w wieku od 12 lat.

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply