Prezydent Rosji wystąpił w środę przed deputowanymi Dumy Państwowej i Rady Federacji z corocznym orędziem. Głównym tematem była polityka społecznej.

“Rosja była i będzie suwerennym, niepodległym państwem. To po prostu aksjomat, ona albo będzie taka, albo jej w ogóle nie będzie” – powiedział o swoim państwie Władimir Putin. Wobec innych państw rosyjski prezydent sformułował przekaz, że możliwe jest “wspólne rozwiązywanie problemów” z Rosją, ale nie “dyktowanie warunków”. Zadeklarował, że polityka zagraniczna Rosji nastawiona jest na “wzmocnienie zaufania, walkę ze wspólnymi dla całego świata zagrożeniami, rozszerzenie współpracy w gospodarce, handlu, oświacie, kulturze, nauce i technologiach, likwidację barier w kontaktach między ludźmi”.

Putin nazwał “wydumanymi” ogłoszone przez Amerykanów powody zawieszenia realizacji przez USA traktatu o zakazie pocisków średniego i pośredniego zasięgu. Jak stwierdził, “wśród klasy rządzącej USA wielu jest takich, którzy są przywiązani do idei swojej wyjątkowości i wyższości na resztą świata”.

Jednak dużą część wystąpienia Putin poświęcił rozbudowie polityki społecznej i socjalnej. To właśnie niezadowolenie z sytuacji materialnej większości Rosjan oraz ich sprzeciw wobec narastającego rozwarstwienia majątkowego są powodem najniższego do 2006 r. sondażowego poparcia dla rosyjskiego prezydenta. “Państwo powinno pomóc ludziom, pomóc wyjść ze skomplikowanej sytuacji życiowej” – mówił o biednych Rosjanach prezydent. Wezwał do stworzenia mechanizmu “wakacji hipotecznych” czyli wydłużenia czasu przerwy w spłacaniu kredytów hipotecznych w sytuacji gdy jest nim obciążone jedyne mieszkanie dłużnika, który stracił pracę. Zaproponował też, wydłużenie czasu ulgi hipotecznej dla rodzin posiadających dwoje i więcej dzieci. Do tej pory zakładała ona, że państwo subsydiuje spłatę rat kredytu w wysokości ponad 6% powyżej jego wartości w ciągu 3-5 lat spłacania. Rosyjski prezydent opowiedział się za subsydiowaniem spłat kredytu przez cały okres. Putin zapowiedział, że jeszcze przed 1 czerwca zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci mają wzrosnąć dwukrotnie, do 10 tys. rubli, choć przyznał, “że i to niewiele”.

Jak priorytet Putin wskazywał politykę na rzecz wzmocnienia demograficznego Rosji. “Dla naszego społeczeństwa, dla wieloetnicznego narodu właśnie rodzina, rodzenie dzieci, przedłużenie rodu, szacunek do starszych pokoleń były i pozostają mocnym moralnym rusztowaniem. Robiliśmy i będziemy robić wszystko dla wzmocnienia wartości rodzinnych” – mówił Putin, który zapowiedział ulgi podatkowe, które sprawią, że czym więcej dzieci będzie posiadała dana rodzina, tym w większa będzie redukcja podatku jaki zapłacą rodzice. Prezydent Rosji zapowiedział też od przyszłego roku wsparcie finansowe dla regionów realizujących politykę “kontraktu socjalnego”. Beneficjentami tego programu może zostać według Putina nawet 9 milionów mieszkańców Rosji.

Prezydent postawił zadanie rozszerzenia dostępności rehabilitacji medycznej. “U nas po prostu nie było nigdy takiego systemu ale trzeba od czego zacząć i już czeka wielka praca. Zacznijmy od stworzenia choćby dwóch centrów centrów rehabilitacyjnych dla dzieci na światowym poziomie” – powiedział Putin. Wzywał też do usprawnienia systemu profilaktyki chorób nowotworowych.

Czytaj także: USA straszą Węgry Rosją i wzywają do ułożenia relacji z Ukrainą

ria.ru/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. KazimierzS
    KazimierzS :

    Bardzo dobre i ciekawe! Ale – w kontekście okupacji Polski przez USArmy – to wydaje się jeszcze lepsze:
    “Jeśli Stany Zjednoczone rozmieszczą pociski rakietowe na terenie Europy, Rosja rozlokuje broń, która może być użyta nie tylko wobec terytoriów, z których pochodzić będzie bezpośrednie zagrożenie — ale i wobec tych, gdzie znajdują się ośrodki decyzyjne”
    powiedział dziś Putin.