W Stoczni Północnej w Petersburgu na korwecie budowanej dla rosyjskiej marynarki wojennej wybuchł pożar. Według ostatnich doniesień płomienie objęły już całą jednostkę.

Jak podaje agencja Interfax, w piątek wieczorem na korwecie „Prowornyj” budowanej w Stoczni Północnej w Petersburgu wybuchł pożar. Początkowo służby ratunkowe informowały, że ogień objął 80 metrów kwadratowych na górnym pokładzie. Później przekazano, że płomienie rozprzestrzeniły się na 800 metrów kwadratowych, czyli prawie na cały okręt.

W wyniku pożaru trzy osoby zostały poszkodowane, dwie z nich trafiły do szpitala. Według służb medycznych osoby hospitalizowane to strażacy.

Na okręcie nie było załogi, ponieważ jest on dopiero w budowie. Miał on zostać przekazany Flocie Oceanu Spokojnego w 2022 roku, ale obecnie podaje się, że „termin może się przesunąć”.

TASS podaje, że w gaszeniu ognia bierze udział 168 ludzi i 42 jednostki sprzętu.

Miejscowa służba ministerstwa spraw nadzwyczajnych poinformowała, że o godzinie 22:49 czasu lokalnego (godz. 20:49 w Polsce) pożar został „zlokalizowany”.

Płonący okręt jest korwetą projektu 20835 – unowocześnioną wersją korwet projektu 20380. Modernizacja obejmuje broń przeciwlotniczą i przeciwokrętową. Korwety przeznaczone są do wykrywania i niszczenia okrętów, w tym podwodnych, desantowania wojsk oraz wykonywania innych zadań w strefie bliskiego morza. Ich wyporność wynosi 2,2 tys. ton, zasięg 3,5 tys. mil, autonomiczność 15 dni. Są wyposasażone w uniwersalny system rakietowy Kalibr-NK, przeciwlotniczy system rakietowy Redut oraz system przeciw okrętom podwodnym Pakiet.

Przypomnijmy, że niemal równo 2 lata temu wybuchł pożar na jedynym rosyjskim lotniskowcu „Admirał Kuzniecow” remontowanym w Murmańsku. Ogień gaszono przez prawie dobę, w tym czasie zginęło dwóch ludzi, 14 zostało rannych. Straty zostały ocenione na pół miliarda rubli.

Kresy.pl / Interfax / TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz