W Rosji wypuszczono na rynek grę planszową pod tytułem „Nasi w Salisbury” nawiązującą do okoliczności związanych z próbą otrucia Siergieja Skripala i jego córki w brytyjskim Salisbury w marcu ubiegłego roku.

O pojawieniu się gry „Nasi w Salisbury” w sprzedaży poinformował we wtorek rosyjski portal The Insider. Portal opublikował zdjęcie opakowania gry i podał, że gra jest dostępna w co najmniej dwóch rosyjskich sklepach internetowych. Sklepy te potwierdziły The Insider dostępność gry.

„Sądząc po obrazku na okładce, trasa bohaterów gry na mapie Europy pokrywa się z podróżami funkcjonariuszy GRU Anatolija Czepigi i Aleksandra Miszkina, oskarżonych o otrucie Skripalów” – napisał The Insider.

Producentem gry jest firma Igrolend. Jej cena to 77 rubli, czyli zaledwie około 4,5 złotego.

Gra „Nasi w Salisbury” to nie pierwszy rosyjski wyrób mający w zamierzeniu ośmieszać zarzuty Wielkiej Brytanii wobec Rosji o próbę otrucia Skripalów. Jak podawał w lipcu ubiegłego roku The Sun, w Rosji pojawiła się seria produktów o nazwie nawiązującej do środka paraliżująco-drgawkowego, który był użyty w Salisbury. Pod marką „Nowiczok” sprzedaje się w Rosji m.in. wódkę, wino, kawę, ser, a nawet olej słonecznikowy. Wódkę „Nowiczok” wyprodukowała również jedna z brytyjskich gorzelni, jednak pod presją mediów i opinii publicznej wycofano ją ze sprzedaży.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Były pułkownik GRU Siergiej Skripal i jego córka Julia trafili do szpitala na początku marca 2018 roku po zatruciu środkiem paralityczno-drgawkowym. Według śledczych trucizna miała znajdować się na klamce domu Skripala w brytyjskim Salisbury. Stan obojga określano wówczas jako krytyczny, lecz z czasem ich stan się poprawił i opuścili szpital. Oprócz tego zatruciu uległy dwie inne osoby, z których jedna zmarła. Wielka Brytania oskarżyła Rosję o otrucie ich środkiem paralityczno-drgawkowym o nazwie Nowiczok, czemu rosyjskie władze stanowczo zaprzeczyły. Sprawa doprowadziła do wydalenia ponad 140 rosyjskich dyplomatów przez kraje Unii Europejskiej i NATO, a także Ukrainę i Australię. Rosja odpowiedziała na te działania retorsjami. Rosyjskie władze twierdzą, że Wielka Brytania nie przedstawiła żadnych dowodów na odpowiedzialność strony rosyjskiej za próbę otrucia Skripalów.

W ubiegłym roku brytyjski portal śledczy Bellingcat wraz z The Insider opublikował serię materiałów, w których twierdził, że Rosjanie oskarżani o próbę otrucia Skripali – Rusłan Boszyrow i Aleksandr Pietrow – to agenci GRU Anatolij Czepiga i Aleksandr Miszkin. Zachodnie media na podstawie danych służb granicznych szeroko rozpisywały się o podróżach Boszyrowa-Czepigi i Pietrowa-Miszkina po Europie, co zostało wykorzystane w grze „Nasi w Salisbury”.

Kresy.pl / The Insider / The Sun / Delfi.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz