Ministerstwo zdrowia Ukrainy w najbliższym czasie przygotuje dokumenty, które pozwolą na zwołanie komisji, która rozważy, czy ogłosić na Ukrainie epidemię odry. – informuje agencja Interfax-Ukraina powołując się na słowa p.o. ministra zdrowia Ukrainy Ulanę Suprun.

Według Suprun dla ogłoszenia epidemii konieczne jest przeanalizowanie szeregu wskaźników, a nie jedynie poziomu zachorowalności  i umieralności. Jak powiedziała dziennikarzom w środę po posiedzeniu rządu, zajmie się tym specjalna komisja.  Ministerstwo ma przygotować do końca tygodnia dokumenty, które pozwolą na zwołanie komisji.

„Aby ogłosić epidemię, musimy zwołać specjalną komisję, która to zrobi. Do końca tygodnia zbierzemy wszystkie prawne dokumenty, aby móc zebrać tę komisję i rozważyć, czy już czas na ogłoszenie epidemii”. – powiedziała Suprun. Szefowa ukraińskiego resortu zdrowia dodawała, że w przypadku ogłoszenia epidemii władze otrzymają więcej narzędzi do zwalczania choroby – na przykład będą mogły zakupić większą ilość szczepionki.

Suprun tłumaczyła także, dlaczego epidemii odry na Ukrainie jeszcze nie ogłoszono. Według niej można mówić na razie tylko wzroście liczby zachorowań. „Teraz patrzymy, jakie są wskaźniki, czy odra przejdzie na poziom epidemii” – mówiła ukraińska polityk.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak podało na początku roku ukraińskie ministerstwo zdrowia, w całym 2018 roku na odrę na Ukrainie zachorowało 54 481 osób, z czego 20 204 dorosłych i 34 277 dzieci. W wyniku powikłań zmarło 16 osób.  W ostatnim czasie odra rozprzestrzenia się w coraz większym tempie – na przełomie roku w ciągu dwóch tygodni na tę chorobę zapadło na Ukrainie aż 5 tys. ludzi, z czego prawie 1 tys. w obwodzie lwowskim. Jak pisaliśmy, w szpitalu zakaźnym we Lwowie brakuje miejsc dla chorych na odrę.

Odra to choroba wieku dziecięcego, jednak coraz częściej zdarza się u osób starszych. Zarazić się nią mogą także osoby szczepione, które mimo szczepienia nie nabyły odporności. Choroba charakteryzuje się wysoką gorączką, wysypką, zapaleniem spojówek i może prowadzić do poważnych powikłań, np. zapalenia płuc czy zapalenia opon mózgowych.

Kresy.pl / Interfax-Ukraina

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz