Kijowski sąd administracyjny tymczasowo zabronił Ulanie Suprun pełnienia obowiązków ministra zdrowia. – informuje Ukraińska Prawda.

Suprun odsunięto od pełnienia obowiązków w ramach zabezpieczenia pozwu, jaki do sądu złożył 1. lutego br. kontrowersyjny deputowany Rady Najwyższej Ihor Mosijczuk z Partii Radykalnej. “Radykałowie” zwrócili się do sądu o stwierdzenie, że Suprun nie posiada pełnomocnictw do sprawowania urzędu.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński deputowany: dzień masakry w Odessie to wielkie święto narodowe

Dzisiejsze postanowienie sądu może zostać jeszcze zaskarżone w ciągu 15 dni. Jeśli tak się stanie, sprawa trafi do sądu apelacyjnego. Wicepremier Rozenko już zapowiedział złożenie odwołania.

Jak później ujawniono w komunikacie sądu, sędzia wydając to postanowienie, kierował się “występowaniem znamion oczywistej bezprawności” w wykonywaniu przez Suprun obowiązków ministra zdrowia od lipca 2016 roku, podczas gdy według sądu p.o. ministra można być tylko przez jeden miesiąc. Ponadto u Suprun stwierdzono podwójne obywatelstwo, co uznano za niezgodne z ukraińskim prawem. Urodzona w USA Suprun ma obywatelstwo amerykańskie a w 2015 roku przyznano jej obywatelstwo Ukrainy.

Członków ukraińskiego rządu wybiera parlament, podczas gdy Ulana Suprun została wyznaczona “tymczasowo” na p.o. ministra zdrowia rozporządzeniem premiera Hrojsmana. Ukraińskie prawo w żaden sposób nie określa, jak długo w tej sytuacji można pełnić obowiązki ministra.

Zdaniem Suprun pozew przeciwko niej był motywowany jej działaniami mającymi na celu reformę ukraińskiej służby zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE: Minister zdrowia Ukrainy: w pracy zastanawiamy się, co by na naszym miejscu zrobił Bandera

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / Zaxid.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply