Ihor Mosijczuk, neobanderowski deputowany ukraińskiej Partii Radykalnej stwierdził, że rocznica tragicznej masakry w Odessie to wielkie święto narodowe, które powinno być obchodzone w całym kraju.

„Przyjaciele i koledzy, dziś wielkie święto narodowe” – napisał 2 maja, w rocznicę masakry w Odessie Mosijczuk, były zastępca dowódcy pułku „Azow”, znanego z odwoływania się do ideologii neonazistowskiej . „Przyjdzie czas, że 2 maja stanie się świętem państwowy” – dodał.

Neobanderowski deputowany stwierdził, że przed dwoma laty w Odessie Ukraińcy odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo w „wojnie narodowo-wyzwoleńczej”. „My nie tylko uratowaliśmy Odessę przed rosyjską agresją, ale jako pierwsi pokazaliśmy agresorowi zęby. Ukraiński triumf w Odessie stał się początkiem końca ideologii ‘Ruskiego Miru’. Zwycięstwo ukraińskiego ducha i oręża zapisze się złotymi literami w najnowszej ukraińskiej historii” – napisał Mosijczuk.

W czerwcu 2015 roku Mosijczuk stwierdził, że dwaj członkowie jednostek ochotniczych Kijów-2 i UNSO, podejrzewani o zabójstwo dziennikarza Ołesia Buzyny, powinni otrzymać tytuł “Bohatera Ukrainy”.

“Uważam, że tym, którzy zlikwidowali nienawidzącego Ukrainy Ołesia Buzynę powinno się tytuł Bohatera Ukrainy. To był klasyczny zamach w stylu Bandery i Szuchewycza. Kiedyś w sądzie ich także nazwano mordercami, a teraz czci się jako bohaterów narodowych”– stwierdził deputowany ukraińskiego parlmanetu z ramienia Partii Radykalnej Ołeha Laszki.

2 maja 2014 roku podczas ataku promajdanowych aktywistów, m.in. członków Prawego Sektora i kibiców, na budynek Związków Zawodowych w Odessie, zginęło 48 osób, zwolenników tzw. antymajdanu. W listopadzie ub. roku Międzynarodowy Panel Rady Europy skrytykował ukraińskie śledztwow tej sprawie masakry, m.in. za opieszałość, brak obiektywizmu śledczych, a także za poddawanie ich naciskom i zatajanie dowodów.

Przeczytaj również: Ukraińcy protestują przeciwko emisji we Francji filmu dokumentalnego o masakrze w Odessie

Facebook.com / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. tagore
  tagore :

  Bardzo dobrze ,szczery neobanderowiec czyli ukraiński faszysta to rzecz bardzo cenna. Czy lepiej
  można ukazać problem narastający za naszą wschodnią granicą? Oligarchowie wspierający ten ruch
  liczą ,że dzięki niemu zablokują wejście do UE i reformy ,zapewniając sobie władzę “kolegialnego Łukaszenki”. Brakuje im tylko aktu łaski Moskwy do szczęścia.

  tagore

 2. azar
  azar :

  Tak, popieram. Niech ustanowią ten dzień świętem narodowym. W końcu mordowanie bezbronnych ludzi maja już we krwi. Proponuję również zmienić barwy swojej flagi. Powinni poprosić naszego kolegę UPAdlinę o zgodę na prawa autorskie co do użycia tej grafiki!!!!

 3. jaro7
  jaro7 :

  Jak widać nie mogą(nie chcą) oderwać sie od bandyckich korzeni swoich przodków z upa.Zawsze powtarzam”jaki naród tacy bohaterowie ,tacy bohaterowie jaki naród’ Bandyci są “bohaterami”to naród jest bandycki.