Ukraińska urzędniczka p.o. ministra zdrowia goszcząc na banderowskim festiwalu porównywała pracę w ministerstwie z działaniami OUN-UPA.

Ulana Suprun, ukraińska polityk pełniąca obowiązki ministra ochrony zdrowia, gościła na odbywającym się w Łucku na Wołyniu festiwalu Bandersztat. Przedwczoraj spotkała się z uczestnikami festiwalu i rozmawiała z nimi o reformie zdrowia i jej wspólnych cechach z „walką wyzwoleńczą”. Tym określeniem zazwyczaj na Ukrainie nazywa się działalność OUN-UPA.

Według Suprun na Ukrainie nastał czas reformy służby zdrowia tak samo, jak nastał kiedyś czas „walki wyzwoleńczej w latach 30. i 40 ubiegłego wieku”.

Podczas swojego występu Suprun była ubrana w koszulkę z akronimem WWBD, od słów „What would Bandera do” (tzn. Co zrobiłby Bandera?). Według niej w ministerstwie przed podjęciem ważnych decyzji jego pracownicy stawiają sobie pytanie „Co zrobiłby Stepan Bandera? Czy poddałby się? Czy poszedłby na kompromis?”.

W kontekście słów o Banderze (który był szefem „rewolucyjnej” frakcji OUN i słynął z niezdolności do kompromisu) zastanawiają dalsze słowa Suprun o tym, iż Ukraińcy nie mogą być zawsze rewolucjonistami. Według portalu Wołynśki Nowyny Suprun powiedziała uczestnikom Bandersztatu, że trzeba zbudować takie państwo, aby nie było potrzeby rewolucji.

Jednakże Suprun snuła kolejne paralele pomiędzy walką OUN-UPA a obecną sytuacją w ukraińskiej służbie zdrowia. „Jeśli pozwolimy, by nam pisano historię, żeby decydowano o naszym losie, powtórzy się to samo, co w latach 50.” – mówiła Suprun twierdząc, że należy walczyć tak, jak kiedyś OUN-UPA ze Związkiem Radzieckim. Jak piszą Wołynśki Nowyny, według niej jeśli zmiana „sowieckiego” systemu ochrony zdrowia na Ukrainie powiedzie się, to znaczy, że można „zmienić wszystko”.

Podczas spotkania nie brakowało rozmów na takie szczegóły jak ceny i dostępność leków oraz wyposażenie szpitali i przychodni w sprzęt medyczny.

Ulana Suprun większość życia spędziła w USA, w rodzinie ukraińskich emigrantów. W 2013 roku wróciła na Ukrainę, by popierać Euromajdan. 30. czerwca br. uczestniczyła w Kijowie w obchodach 110. rocznicy urodzin dowódcy UPA Romana Szuchewycza.

CZYTAJ TAKŻE: Minister zdrowia Ukrainy: oby nie było we Lwowie epidemii cholery czy tyfusu

Kresy.pl / Wołynśki Nowyny

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. franciszekk
    franciszekk :

    Cóż za banalne pytanie dla „prawdziwego” rezuna Ukraińca?!!.
    odPOwieź Bandery z czeluści piekła – mordujcie w sposób okrutny wszystkich Polaków: dzieci, starców, niemowlęta, niepełnosprawnych……. wszystkich, wszystkich…..!!!!
    Zróbcie w Nadwiślańskim Landzie zwanym PO+Land krwawą PO+wtórkę PO+marańczowej rewolucji zwanej MAJDANEM!!!!