TVP Info opublikowała kolejne stenogramy nagrań, które mają być zapisem nieznanej dotąd rozmowy szefa MSZ Radosława Sikorskiego z prezesem Orlenu Jackiem Krawcem. Rozmowa dotyczyła głównie polityki Litwinów wobec Orlenu.

Według stenogramów Sikorski w niepochlebnych słowach miał wyrażać się na temat stosunku litewskiego rządu wobec polskich interesów gospodarczych na Litwie. W pewnym momencie Sikorski mówi m.in. „Siulam taki interes. Ja chcę wychować Litwinów, żeby zrozumieli, że sr**ie na Polskę nie jest za darmo.” Według TVP Info minister i Krawiec w odpowiedzi na politykę Litwinów snuli w restauracji plany sprzedaży należącej do Orlenu rafinerii w Możejkach Rosjanom. Rozmowa prawdopodobnie odbyła się w 2014 roku. Portal niezalezna.pl już nazwał ją „międzynarodowym skandalem”.Poniżej zamieszczany stenogram tej rozmowy (za TVP Info).

JACEK KRAWIEC: Dzisiaj taką notatkę czytałem, że to jest jedna wielka ściema na tej Litwie.

RADOSŁAW SIKORSKI: Złodzieje, przecież to są oszuści.

JACEK KRAWIEC: Zastanawiam się, byłem dzisiaj w Skarbie co tam zrobić, żeby jeszcze im bardziej na nosie zagrać.

RADOSŁAW SIKORSKI: A te obowiązkowe zapasy?
JACEK KRAWIEC: To jest znowu pod górę dla nas, bo możliwość utrzymywania za granicą, no to jest przeciwko nam. Wszystko jest przeciwko nam, co tam robią, niestety

RADOSŁAW SIKORSKI: Jakieś certyfikaty, zielone, tak?

JACEK KRAWIEC: Tam jest wszystko…

RADOSŁAW SIKORSKI: Skur***ny.

JACEK KRAWIEC: …każda decyzja i to niby Zagwolski (?), ten z mniejszości polskiej, ten minister to jest na pasku pani prezydent i chodzi tak jak…

RADOSŁAW SIKORSKI: To jest człowiek [Czesława] Okińczyca, tego polskiego….

JACEK KRAWIEC: No wiem, wiem, ten Okińczyc.

RADOSŁAW SIKORSKI: Czyli wszystko wiesz.

JACEK KRAWIEC: Tak, tak…

RADOSŁAW SIKORSKI: Ja mogę nacisnąć na nich, bo to jest, przecież my finansujemy, w pewnych wiesz. My możemy dmuchnąć. Wiesz, polska partia klub rządzi [w koalicji], a na złość robi polskiej firmie.

JACEK KRAWIEC: Ewidentnie.

RADOSŁAW SIKORSKI: Siulam taki interes. Ja chcę wychować Litwinów, żeby zrozumieli, że sr**ie na Polskę nie jest za darmo.
JACEK KRAWIEC: Kupić tego nikt nie chce.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

RADOSŁAW SIKORSKI: …jak dwóch facetów ucieka, wiesz, niedźwiedź się pojawia. Jeden mówi do drugiego: Słuchaj, zginiemy, bo żaden z nas nie biegnie tak szybko jak niedźwiedź. Tamten drugi mówi: Nie, ale ja biegnę szybciej od ciebie.(śmiech)

JACEK KRAWIEC: Dokładnie, bo ostatniego wpier***i. (śmiech)

RADOSŁAW SIKORSKI: Musisz skalkulować, wiesz, czy ciebie to bardziej dotknie czy ich. Jeżeli ich dotknie znacznie bardziej, to… rozumiesz. Bojkot, jak Ruscy zrobili Ukraińcom, to przecież ich to też kosztowało.
JACEK KRAWIEC: Jeszcze omawiałem ten wariant, który… Kiedyś go nie kupiłem, jak mi powiedziałeś pierwszy raz. Z Kulczykiem w roli głównej.

RADOSŁAW SIKORSKI: Ja wiem, że oni zrobili research i się czują bardzo pewni siebie, bo z tego researchu im wyszło, że takich rafinerii do demontażu jest w Europie kilka i że tobie by się nie opłacało. Tak oni twierdzą, taki se research zrobili. Ale wiesz, sprawdź to.

JACEK KRAWIEC: Nie zaszkodzi, żeby on powiedział. Ja się z nim widzę w przyszłym tygodniu, więc mu powiem…

RADOSŁAW SIKORSKI: To byłby taki strzał. Dla Polski to byłoby genia… jak ty byś mógł na tym, oczywiście byś stracił, ale to naprawdę by ich kur**a nauczyło wreszcie.

JACEK KRAWIEC: Znaczy on tego nie zrobi, tak między nami, bo nie jest zainteresowany tym. Natomiast może to powiedzieć.

RADOSŁAW SIKORSKI: To są cwaniaki. Oni wiesz, to jest mały kraik i ich przewaga nad nami jest, że oni pilnują absolutnie tylko tego, gdzie mają interes, a tu mają interes i mają to zreserczowane.

JACEK KRAWIEC: No tak… To co, nie ruszać tego?

RADOSŁAW SIKORSKI:Wiesz, groźby mają to do siebie, że trzeba mieć zdolność do ich wypełnienia.

JACEK KRAWIEC: No tak… Nie, tutaj nie ma ciągu dalszego, bo ja z nim rozmawiałem na ten temat i on powiedział, że to nie ma sensu.

RADOSŁAW SIKORSKI: Chyba, żebyś chciał zacząć jakieś ruchy…
JACEK KRAWIEC: Ruchów nie zacznę, dopóki mi się nie zgłosi… Kupiec jest jeden na Możejki. To jest [Igor] Sieczyn, który jeszcze jak był wicepremierem Rosji chciał te Możejki kupić. Tylko wtedy się wydarzył Smoleńsk, na rok się zawiesiły rozmowy. Po wznowieniu rozmów oni już kupili se rafinerię w Niemczech i we Włoszech i mieli w du** Możejki. Teraz, odkąd jest w Rosniefcie, a jest chyba półtora roku, nie podniósł tematu. Więc tak jakby w ogóle nie byli zainteresowani. Ja się z nim umawiam na marzec w Moskwie, chciał żebym do Soczi przyjechał, ale nie chciało mi się tam za bardzo telepać. Mogę wybadać po raz kolejny, ale to jest takie trochę, wiesz, przychodzenie kur**a, pomóżcie mi. No bo co ja go będę pytał, czy on chce…

RADOSŁAW SIKORSKI: A jakbyś go wpuścił na mniejszościowego?

JACEK KRAWIEC: Oni zawsze mówili, że większościowy, tak? I wtedy odblokują rurę. Jeszcze za starych rozmów, bo teraz to wiesz, ja myślę, że oni nie są zainteresowani niczym. Oni znowu w basenie Morza Bałtyckiego zwiększyli moce przerobowe jednej rafinerii o pięć milionów ton. Oni mają w du**ie, oni zarżną Możejki.

RADOSŁAW SIKORSKI: Czyli genialna strategiczna decyzja Wielkiego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

JACEK KRAWIEC: No tak, ale on jak ja mu mówiłem, jak byłem już w Orlenie, a on jeszcze żył, jak mu mówiłem, że to był błąd i w ogóle, to się…

RADOSŁAW SIKORSKI: Ale trzy głosy w Radzie Europejskiej i widzimy jak Litwa kur**a z nami na dobre i na złe. Są tacy głupi ludzie. A prawda jest taka, że my naszą dobrą gotówkę wysłaliśmy, którą oni trzymają jako zakładnika

RADOSŁAW KRAWIEC: Absolutnie. Co pan poleci nam do jedzenia?

CZYTAJ TAKŻE: Sikorski o Schetynie na nowych taśmach: Ma styl lwowskiego żulika

Kresy.pl / TVP Info / niezalezna.pl

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. W_Litwin :

  Jak powszechnie wiadomo, Okińczyc ma wyjątkowe układy z lietuvisami, jest z nimi powiązany towarzysko i biznesowo – masońsko. Razem z Niewierowiczem są tak naprawdę wyrobnikami lietuvisów, realizują ich politykę, dlatego często są wychwalani przez lietuviskie media i znaną z antypolskich uprzedzeń panią prezydent. Oni wprost działają na szkodę polskości.
  A do tego ciągnie się za nimi smród niewyjaśnionych kombinacji finansowych na wielką skalę. Zmarnotrawionych jest wiele milionów litów dla nowej wileńskiej elektrociepłowni, swoimi machlojkami oszukali nawet premiera kraju. A do tego jeszcze olbrzymie miliony euro idą przez wiele lat z Unii na zamknięcie elektrowni atomowej w Wisagini i tu też na pewno są i będą duże przekręty.
  A co do sprawy Orlen Lietuva poruszonej na nagraniach „u Sowy”, to kancelaria prawna mecenasa Okińczyca ubiegała się o obsługę prawną spółki wartą fortunę, w końcu Orlen Lietuva to największy płatnik podatków w całej Litwie.
  Towarzystwo skupione wokół Okińczyca i jego medialnej stajni radia i portalu ZW nie ma żadnej idei, oprócz biznesowego skoku na wielką forsę. Ta cała ferajna jest bardzo podejrzana i nie można jej ufać. Są skompromitowani i zwyczajnie szkodzą polskości na Litwie. W żaden sposób nie byli i nie są związani z AWPL, a wręcz odwrotnie, stoją na zupełnie przeciwnym biegunie, paskudnie szkodząc polskości na Litwie, atakując polskie organizacje, rozbijając jedność, wysługując się lietuviskim mocodawcom.

 2. W_Litwin :

  Kolejny raz potwierdziło się kim jest Okińczyc i jaki cel mieli jego ludzie (Niewierowicz), który działał przeciw Polsce.

  Najdobitniej pokazuje to dialog Sikorskiego i Krawca:

  „To jest człowiek [Czesława] Okińczyca, tego polskiego…”

  Dzisiaj już wiemy dlaczego Niewierowicz podejmował dziwne działania. Był sterowany przez Okińczyca, który dla biznesu chciał utrzymać koalicję (wpływy Niewierowicza i antypolska kampania w Możejkach), z której wyszła polska partia.

 3. W_Litwin :

  Opinię w Polsce rozgrzewają kolejne ujawnione „taśmy od Sowy”. Wśród wątków rozmów biznesmenów i polityków za rządów PO w 2014 roku jest także temat litewski dotyczący Orlen Lietuva. Pojawia się nazwisko Niewierowicza, który pełnił funkcję ministra energetyki w rządzie koalicyjnym. Ten wychowanek i krewniak Okińczyca nigdy nie reprezentował AWPL, nie był członkiem AWPL, a nawet wprost ostro i brutalnie atakował AWPL w kampanii wyborczej w 2015 roku. Ale stołek ministra dostał bo poparła go prezydent Grybauskaite, a on sam jako minister nie chciał realizować programu AWPL tylko pozostał blisko litewskich konserwatystów. Do tego po chamsku ręka w rękę z litewskimi nacjonalistami atakował wiceminister własnego resortu panią Cytacką, która dała się poznać jako gorąca obrończyni polskości, polskiej oświaty, polskich wartości. Cynizm Niewierowicza i jego promotora wujka Okińczyca był i jest niesłychany.