TVP Info opublikowała kolejne stenogramy nagrań, które mają być zapisem nieznanej dotąd rozmowy szefa MSZ Radosława Sikorskiego z prezesem Orlenu Jackiem Krawcem. Rozmowa dotyczyła głównie polityki Litwinów wobec Orlenu.

Według stenogramów Sikorski w niepochlebnych słowach miał wyrażać się na temat stosunku litewskiego rządu wobec polskich interesów gospodarczych na Litwie. W pewnym momencie Sikorski mówi m.in. „Siulam taki interes. Ja chcę wychować Litwinów, żeby zrozumieli, że sr**ie na Polskę nie jest za darmo.” Według TVP Info minister i Krawiec w odpowiedzi na politykę Litwinów snuli w restauracji plany sprzedaży należącej do Orlenu rafinerii w Możejkach Rosjanom. Rozmowa prawdopodobnie odbyła się w 2014 roku. Portal niezalezna.pl już nazwał ją „międzynarodowym skandalem”.

Poniżej zamieszczany stenogram tej rozmowy (za TVP Info).

JACEK KRAWIEC: Dzisiaj taką notatkę czytałem, że to jest jedna wielka ściema na tej Litwie.

RADOSŁAW SIKORSKI: Złodzieje, przecież to są oszuści.

JACEK KRAWIEC: Zastanawiam się, byłem dzisiaj w Skarbie co tam zrobić, żeby jeszcze im bardziej na nosie zagrać.

RADOSŁAW SIKORSKI: A te obowiązkowe zapasy?
JACEK KRAWIEC: To jest znowu pod górę dla nas, bo możliwość utrzymywania za granicą, no to jest przeciwko nam. Wszystko jest przeciwko nam, co tam robią, niestety

RADOSŁAW SIKORSKI: Jakieś certyfikaty, zielone, tak?

JACEK KRAWIEC: Tam jest wszystko…

RADOSŁAW SIKORSKI: Skur***ny.

JACEK KRAWIEC: …każda decyzja i to niby Zagwolski (?), ten z mniejszości polskiej, ten minister to jest na pasku pani prezydent i chodzi tak jak…

RADOSŁAW SIKORSKI: To jest człowiek [Czesława] Okińczyca, tego polskiego….

JACEK KRAWIEC: No wiem, wiem, ten Okińczyc.

RADOSŁAW SIKORSKI: Czyli wszystko wiesz.

JACEK KRAWIEC: Tak, tak…

RADOSŁAW SIKORSKI: Ja mogę nacisnąć na nich, bo to jest, przecież my finansujemy, w pewnych wiesz. My możemy dmuchnąć. Wiesz, polska partia klub rządzi [w koalicji], a na złość robi polskiej firmie.

JACEK KRAWIEC: Ewidentnie.

RADOSŁAW SIKORSKI: Siulam taki interes. Ja chcę wychować Litwinów, żeby zrozumieli, że sr**ie na Polskę nie jest za darmo.
JACEK KRAWIEC: Kupić tego nikt nie chce.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

RADOSŁAW SIKORSKI: …jak dwóch facetów ucieka, wiesz, niedźwiedź się pojawia. Jeden mówi do drugiego: Słuchaj, zginiemy, bo żaden z nas nie biegnie tak szybko jak niedźwiedź. Tamten drugi mówi: Nie, ale ja biegnę szybciej od ciebie.(śmiech)

JACEK KRAWIEC: Dokładnie, bo ostatniego wpier***i. (śmiech)

RADOSŁAW SIKORSKI: Musisz skalkulować, wiesz, czy ciebie to bardziej dotknie czy ich. Jeżeli ich dotknie znacznie bardziej, to… rozumiesz. Bojkot, jak Ruscy zrobili Ukraińcom, to przecież ich to też kosztowało.
JACEK KRAWIEC: Jeszcze omawiałem ten wariant, który… Kiedyś go nie kupiłem, jak mi powiedziałeś pierwszy raz. Z Kulczykiem w roli głównej.

RADOSŁAW SIKORSKI: Ja wiem, że oni zrobili research i się czują bardzo pewni siebie, bo z tego researchu im wyszło, że takich rafinerii do demontażu jest w Europie kilka i że tobie by się nie opłacało. Tak oni twierdzą, taki se research zrobili. Ale wiesz, sprawdź to.

JACEK KRAWIEC: Nie zaszkodzi, żeby on powiedział. Ja się z nim widzę w przyszłym tygodniu, więc mu powiem…

RADOSŁAW SIKORSKI: To byłby taki strzał. Dla Polski to byłoby genia… jak ty byś mógł na tym, oczywiście byś stracił, ale to naprawdę by ich kur**a nauczyło wreszcie.

JACEK KRAWIEC: Znaczy on tego nie zrobi, tak między nami, bo nie jest zainteresowany tym. Natomiast może to powiedzieć.

RADOSŁAW SIKORSKI: To są cwaniaki. Oni wiesz, to jest mały kraik i ich przewaga nad nami jest, że oni pilnują absolutnie tylko tego, gdzie mają interes, a tu mają interes i mają to zreserczowane.

JACEK KRAWIEC: No tak… To co, nie ruszać tego?

RADOSŁAW SIKORSKI:Wiesz, groźby mają to do siebie, że trzeba mieć zdolność do ich wypełnienia.

JACEK KRAWIEC: No tak… Nie, tutaj nie ma ciągu dalszego, bo ja z nim rozmawiałem na ten temat i on powiedział, że to nie ma sensu.

RADOSŁAW SIKORSKI: Chyba, żebyś chciał zacząć jakieś ruchy…
JACEK KRAWIEC: Ruchów nie zacznę, dopóki mi się nie zgłosi… Kupiec jest jeden na Możejki. To jest [Igor] Sieczyn, który jeszcze jak był wicepremierem Rosji chciał te Możejki kupić. Tylko wtedy się wydarzył Smoleńsk, na rok się zawiesiły rozmowy. Po wznowieniu rozmów oni już kupili se rafinerię w Niemczech i we Włoszech i mieli w du** Możejki. Teraz, odkąd jest w Rosniefcie, a jest chyba półtora roku, nie podniósł tematu. Więc tak jakby w ogóle nie byli zainteresowani. Ja się z nim umawiam na marzec w Moskwie, chciał żebym do Soczi przyjechał, ale nie chciało mi się tam za bardzo telepać. Mogę wybadać po raz kolejny, ale to jest takie trochę, wiesz, przychodzenie kur**a, pomóżcie mi. No bo co ja go będę pytał, czy on chce…

RADOSŁAW SIKORSKI: A jakbyś go wpuścił na mniejszościowego?

JACEK KRAWIEC: Oni zawsze mówili, że większościowy, tak? I wtedy odblokują rurę. Jeszcze za starych rozmów, bo teraz to wiesz, ja myślę, że oni nie są zainteresowani niczym. Oni znowu w basenie Morza Bałtyckiego zwiększyli moce przerobowe jednej rafinerii o pięć milionów ton. Oni mają w du**ie, oni zarżną Możejki.

RADOSŁAW SIKORSKI: Czyli genialna strategiczna decyzja Wielkiego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

JACEK KRAWIEC: No tak, ale on jak ja mu mówiłem, jak byłem już w Orlenie, a on jeszcze żył, jak mu mówiłem, że to był błąd i w ogóle, to się…

RADOSŁAW SIKORSKI: Ale trzy głosy w Radzie Europejskiej i widzimy jak Litwa kur**a z nami na dobre i na złe. Są tacy głupi ludzie. A prawda jest taka, że my naszą dobrą gotówkę wysłaliśmy, którą oni trzymają jako zakładnika

RADOSŁAW KRAWIEC: Absolutnie. Co pan poleci nam do jedzenia?

CZYTAJ TAKŻE: Sikorski o Schetynie na nowych taśmach: Ma styl lwowskiego żulika

Kresy.pl / TVP Info / niezalezna.pl

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. W_Litwin
  W_Litwin :

  Jak powszechnie wiadomo, Okińczyc ma wyjątkowe układy z lietuvisami, jest z nimi powiązany towarzysko i biznesowo – masońsko. Razem z Niewierowiczem są tak naprawdę wyrobnikami lietuvisów, realizują ich politykę, dlatego często są wychwalani przez lietuviskie media i znaną z antypolskich uprzedzeń panią prezydent. Oni wprost działają na szkodę polskości.
  A do tego ciągnie się za nimi smród niewyjaśnionych kombinacji finansowych na wielką skalę. Zmarnotrawionych jest wiele milionów litów dla nowej wileńskiej elektrociepłowni, swoimi machlojkami oszukali nawet premiera kraju. A do tego jeszcze olbrzymie miliony euro idą przez wiele lat z Unii na zamknięcie elektrowni atomowej w Wisagini i tu też na pewno są i będą duże przekręty.
  A co do sprawy Orlen Lietuva poruszonej na nagraniach „u Sowy”, to kancelaria prawna mecenasa Okińczyca ubiegała się o obsługę prawną spółki wartą fortunę, w końcu Orlen Lietuva to największy płatnik podatków w całej Litwie.
  Towarzystwo skupione wokół Okińczyca i jego medialnej stajni radia i portalu ZW nie ma żadnej idei, oprócz biznesowego skoku na wielką forsę. Ta cała ferajna jest bardzo podejrzana i nie można jej ufać. Są skompromitowani i zwyczajnie szkodzą polskości na Litwie. W żaden sposób nie byli i nie są związani z AWPL, a wręcz odwrotnie, stoją na zupełnie przeciwnym biegunie, paskudnie szkodząc polskości na Litwie, atakując polskie organizacje, rozbijając jedność, wysługując się lietuviskim mocodawcom.

 2. W_Litwin
  W_Litwin :

  Kolejny raz potwierdziło się kim jest Okińczyc i jaki cel mieli jego ludzie (Niewierowicz), który działał przeciw Polsce.

  Najdobitniej pokazuje to dialog Sikorskiego i Krawca:

  „To jest człowiek [Czesława] Okińczyca, tego polskiego…”

  Dzisiaj już wiemy dlaczego Niewierowicz podejmował dziwne działania. Był sterowany przez Okińczyca, który dla biznesu chciał utrzymać koalicję (wpływy Niewierowicza i antypolska kampania w Możejkach), z której wyszła polska partia.

 3. W_Litwin
  W_Litwin :

  Opinię w Polsce rozgrzewają kolejne ujawnione „taśmy od Sowy”. Wśród wątków rozmów biznesmenów i polityków za rządów PO w 2014 roku jest także temat litewski dotyczący Orlen Lietuva. Pojawia się nazwisko Niewierowicza, który pełnił funkcję ministra energetyki w rządzie koalicyjnym. Ten wychowanek i krewniak Okińczyca nigdy nie reprezentował AWPL, nie był członkiem AWPL, a nawet wprost ostro i brutalnie atakował AWPL w kampanii wyborczej w 2015 roku. Ale stołek ministra dostał bo poparła go prezydent Grybauskaite, a on sam jako minister nie chciał realizować programu AWPL tylko pozostał blisko litewskich konserwatystów. Do tego po chamsku ręka w rękę z litewskimi nacjonalistami atakował wiceminister własnego resortu panią Cytacką, która dała się poznać jako gorąca obrończyni polskości, polskiej oświaty, polskich wartości. Cynizm Niewierowicza i jego promotora wujka Okińczyca był i jest niesłychany.