Pomimo decyzji sądu wstrzymującej wykonanie uchwały o nadaniu ulicy w Kijowie imienia Romana Szuchewycza, ukraiński minister kultury i sekretarz Kijowa twierdzą, że uchwała weszła w życie.

Ukraiński minister kultury Jewhen Nyszczuk powiedział podczas uroczystych obchodów 110. rocznicy urodzin głównodowodzącego UPA Romana Szuchewycza, że uchwała rady miasta Kijowa o przemianowaniu prospektu Generała Watutina na prospekt Szuchewycza weszła w życie.

Wszystkie sądowe procedury zakończyły się i od dzisiaj, w rocznicę dnia urodzin Romana Szuchewycza, prospekt Watutina jest przemianowany oficjalnie na prospekt Szuchewycza – cytuje słowa ministra agencja Ukrinform.

Słowa ministra dziwią o tyle, że nie odbyła się jeszcze rozprawa sądowa, na której miała być rozpatrywana skarga organizacji społecznych na decyzję rady miasta o zmianie nazwy prospektu. Przypomnijmy, że jeszcze przed wejściem w życie uchwały 12. czerwca sąd wstrzymał jej podpisanie i opublikowanie na wniosek organizacji Antyfaszystowska Liga Obrony Prawa i Żydowska Grupa Obrony Prawa. Mimo to już następnego dnia sekretarz rady miasta Kijowa Wołodymyr Prokopiw ogłosił, że uchwała została już podpisana przez mera Kijowa Witalija Kliczkę. Natomiast dzisiaj Prokopiw powiedział „Ukraińskim Nowinom”, że uchwała nie została jeszcze opublikowana w miejskiej gazecie „Chreszczatyk”, ale pojawiła się na stronie internetowej rady i „nabrała mocy”.

Jelena Bierieżna, która doprowadziła do wstrzymania przez sąd przemianowania prospektu Generała Watutina na prospekt Szuchewycza zarzuciła ministrowi Nyszczukowi kłamstwo. Posiedzenie sądu jest wyznaczone w przyszłym miesiącu, postanowienie sądu z 12. czerwca (…) nie zostało uchylone przez sąd apelacyjny!napisała Bierieżna na Facebooku. Jej zdaniem wypowiedź Nyszczuka ma zniechęcić ludzi do podpisywania się pod petycją o cofnięcie decyzji rady miasta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podaje Ukraina Mołoda, dzisiaj w Kijowie w Domu Nauczyciela odbyły się uroczystości z okazji 110. rocznicy urodzin Romana Szuchewycza. Brał w nich udział m.in. syn dowódcy UPA Jurij Szuchewycz, minister zdrowia Ulana Suprun oraz zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego abp. Szewczuk.

Obchody 110. rocznicy urodzin Romana Szuchewycza. Dom Nauczyciela. Ministrowie, bohaterowie ATO [wojny w Donbasie – red.], działacze społeczni, byli prezydenci obecni na tej uroczystości – napisał internauta Pawło Omelczuk, który zamieścił w sieci film z tego wydarzenia.

Roman Szuchewycz urodził się 30. czerwca 1907 roku w Krakowcu. Był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

CZYTAJ TAKŻE: We Lwowie w rocznicę pogromu Żydów odbędzie się święto dowódcy UPA

Kresy.pl / Ukrinform / Ukraina Mołoda / Hromadske / Facebook

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz