W poniedziałek okręgowy sąd administracyjny w Kijowie wstrzymał podpisanie i opublikowanie uchwały o przemianowaniu prospektu Watutina na prospekt Szuchewycza. Mimo to mer Kijowa Witalij Kliczko ją podpisał.

Jak powiedział gazecie Siegodnia sekretarz rady miasta Kijowa Wołodymyr Prokopiw, uchwała kijowskiej rady o przemianowaniu prospektu Generała Watutina na Prospekt Szuchewycza została już podpisana przez mera Kijowa Witalija Kliczkę. Stało się tak pomimo postanowienia okręgowego sądu administracyjnego w Kijowie, który wstrzymał podpisanie i opublikowanie uchwały do czasu rozpatrzenia skargi, którą na uchwałę rady złożyły w sądzie dwie organizacje społeczne – „Antyfaszystowska Liga Obrony Prawa” i „Żydowska Grupa Obrony Prawa”. Jak pisaliśmy, powodów zaskarżenia nie podano, lecz można domyślać się, że skarżący mogli oprotestować upamiętnienie Szuchewycza z powodu jego kolaboracji z III Rzeszą bądź z powodu zbrodni UPA, którą dowodził.

Na ten moment decyzja o przemianowaniu prospektu Watutina na prospekt Szuchewycza już została podpisana przez mera Kijowa. Jeśli chodzi o decyzję sądu o zakazie publikowania tej decyzji, to nasz dział prawny będzie bronił stanowiska rady Kijowa w tej sprawie. – powiedział Prokopiw. Dodał, że skargi organizacji społecznych, która była powodem postanowienia sądu o wstrzymaniu realizacji uchwały, jeszcze nie widział.

Samego pozwu jeszcze nie widziałem. Nasi prawnicy zajmują się tym. Zobaczę pozew, ponieważ to nie jest ostateczna decyzja sądu, a jedynie decyzja o zabezpieczeniu powództwa. Zapoznamy się z nim i przedstawimy swoje stanowisko w tej sprawie. Ale nie wydaje mi się, żeby to był wielki problem. Powrotu do starej nazwy prospektu nie będzie. Jest to możliwe tylko po decyzji rady Kijowa. – stwierdził sekretarz miasta.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że 1. czerwca br. rada miejska Kijowa podjęła decyzję o zmianie nazwy prospektu Generała Watutina na prospekt Romana Szuchewycza. Za uchwałą głosowało 69 radnych. Podczas głosowania na sali był obecny syn Romana Szuchewycza, Jurij, obecnie deputowany ukraińskiego parlamentu. Radni uczcili swoją decyzję banderowskimi okrzykami „Sława Ukrainie – Herojam Sława!”.

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński pisarz ostro o prospekcie Szuchewycza w Kijowie. Neobanderowcy wściekli

Kresy.pl / Siegodnia

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  sugarless :

  @sugarless:

  ,Czerń dziegciem znaczone przeklęta……Ukraina to państwo sztuczne , wykreowane przez wiedeńskich dyplomatów ,stworzono Frankenstein który dokonał rzezi wołyńskiej, i ,ukraina to tereny kresowe Polski przedrozbiorowej ,to co powstało w 1991 roku w wyniku rozpadu ZSRR to sztuczny twór ,z jaką przeszlością ???? prawosławni mieszkańcy tych terenów to Rusini mieszkający obok katolików Polaków ,historia tych terenów to historia Polski , i tego żaden rezun analfabeta nie zmieni , odwoływanie się do historii satanistyczno- kryminalnej organizacji upa to świadectwo bandytyzmu czerni leś

 2. Avatar
  Piotrx :

  Tak na marginesie bracia Kliczko byli wspierani w początkach swojej kariery sportowej przez
  mafiosa Wiktora Rybałko pseud. „Rybka” który zorganizował im między innymi spotkanie z Donem Kingiem w NY w 1997 r . W 2005 r „Rybka” został zamordowany w centrum Kijowa w odległości około 300m od mieszkania W.Kliczki.
  http://vlasti.net/news/134372

  Vitali Klitschko: Paths of Glory
  https://www.uainsight.com/personalities/2017/4/22/vitali-klitschko-paths-of-glory

  Криминальное прошлое Кличко. 90-е. Шестерка Рыбки.
  https://www.youtube.com/watch?v=VoDPzoAFo_c
  https://www.youtube.com/watch?v=kWPFwky5A3A