Od początku roku na Ukrainie zarejestrowano już ponad 35,2 tys. przypadków zachorowań na odrę, głównie wśród dzieci. To 17 razy więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Centrum Zdrowia Publicznego przy Ministerstwie Zdrowia Ukrainy poinformowało, że liczba przypadków zachorowań na odrę w tym kraju w okresie od stycznia do września br. jest 17 razy większa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

„W ciągu ubiegłego tygodnia na odrę zachorowało 1319 osób, a ponad 35 tys. zachorowało od początku roku. W ciągu dziewięciu miesięcy 2018 roku zapadalność [na odrę – red.] wzrosła 17-krotnie w porównaniu z tym samym okresem 2017 roku” – podało w czwartek Centrum Zdrowia Publicznego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Poinformowano również, że na dzień 26 października br. zarejestrowano dokładnie 35,233 przypadki odry, w większości przypadków u dzieci (21,4 tys.) – najwięcej w zachodniej części kraju (obwody zakarpacki, lwowski i iwanofrakiwski). Blisko 23 tys. chorych nie było zaszczepionych. W rezultacie komplikacji związanych z zachorowaniem na odrę zmarło 15 osób, 11 dzieci i 4 dorosłych.

Największe skupiska zachorowań opisywane przez media stwierdzono m.in. we wsi Rukszyna w obwodzie czerniowieckim, gdzie na odrę zachorowało 45 uczniów i ciężarna nauczycielka, we wsi Petranka w obwodzie iwanofrankiwskim, gdzie zachorowało 53 uczniów, a także w jednej ze szkół w obwodzie winnickim (28 chorych dzieci). W większości przypadków zachorowały dzieci nieszczepione.

Wczoraj informowaliśmy o 11 potwierdzonych przypadkach zachorowań na odrę zanotowanych w Pruszkowie. Ognisko epidemiczne jest związane ze Szkołą Podstawową nr 1 w tym mieście. Wśród tych przypadków jest 6-osobowa rodzina, w której zachorowało 4 dzieci i rodzice. Jak podaje Radio Dla Ciebie, żadna z tych osób nie była szczepiona przeciw odrze. Zachorowało też dwoje dzieci z ukraińskiej rodziny zamieszkałej w Nadarzynie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w ciągu 9 miesięcy tego roku w Polsce zanotowano 123 przypadki odry – prawie trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku 2017. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego większość zachorowań dotyczy cudzoziemców. Według Dziennika Gazety Prawnej chodzi głównie o Ukraińców, którzy masowo emigrują do Polski za pracą i przywożą odrę z Ukrainy.

Wcześniej informowaliśmy, że polskie ministerstwo zdrowia rozważa obowiązkowe szczepienie na koszt państwa przybywających do Polski Ukraińców i imigrantów spoza UE. Ma to związek z rosnącą zachorowalnością na Ukrainie m.in. na odrę. Szacuje się, że kosztowałoby to rocznie kilkadziesiąt milionów złotych.

Phc.org.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz