Podczas wizyty na Białorusi szef MSZ  poruszył m.in. kwestie sytuacji Polaków i polskojęzycznego szkolnictwa oraz współpracy gospodarczej. Jacek Czaputowicz zapewniał, że w rozmowach z władzami białoruskimi zaznacza konieczność podtrzymywania polskości, a zarazem podkreślał, że wspiera białoruską tożsamość narodową i suwerenność Białorusi.

W środę i czwartek na Białorusi przebywał z wizytą szef MSZ Jacek Czaputowicz. Pierwszego dnia spotkał się ze swoim białoruskim odpowiednikiem Uładzimirem Makiejem. Rozmowy dotyczyły stanu relacji dwustronnych, kwestii współpracy z organizacjami międzynarodowymi, w tym z Unią Europejską, współpracy gospodarczej oraz sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi.

– Chcemy, by stosunki polsko-białoruskie ulegały normalizacji, ale rozumiemy uwarunkowania geopolityczne Białorusi – mówił po spotkaniu szef polskiego MSZ. Powiedział,że obie strony liczą na wzrost wymiany handlowej i są zainteresowane rozwojem infrastruktury granicznej, jak również usprawnieniem ruchu osobowego pomiędzy Polską i Białorusią.

Czaputowicz przypomniał o przyszłorocznej 10. rocznicy Partnerstwa Wschodniego, którego członkiem jest m.in. Białoruś. Zapowiedział, że wzajemne kontakty będą wzmacniane.

W rozmowie podjęto też temat sytuacji Polaków na Białorusi. – Chciałbym, żeby były stworzone warunki do nauczania języka polskiego dla polskiej młodzieży na Białorusi. Zobaczymy, jak ta kwestia będzie rozwiązana – powiedział Czaputowicz. Przypomnijmy, że przedstawiciele Polaków z Białorusi skarżą się na ograniczenia w dostępie do edukacji w języku ojczystym, co formalnie gwarantuje białoruska konstytucja. Głośnym przypadkiem było nieprzyjęcie w tym roku szkolnym, wbrew obietnicom, wszystkich chętnych dzieci do pierwszej klasy w szkole polskiej w Wołkowysku. Rozmawiano również o problemie rejestracji uznawanego przez Warszawę Związku Polaków na Białorusi, a także dialogu historycznego i kwestii upamiętnień.

Przeczytaj: Białoruś: władze ustępują – tablica poświęcona AK pozostanie w kościele w Sołach

Czytaj również: Według Łukaszenki Grodno i Brześć to rosyjskie miasta?

– W rozmowach z władzami białoruskimi zaznaczamy konieczność podtrzymywania polskości – zwrócił uwagę szef MSZ.

Przeczytaj: W Grodnie potrzeby edukacyjne są ogromne. Nawet co trzeci mieszkaniec miasta to Polak

Czytaj także: Posłowie apelują do rządu o większą aktywność ws. polskiej oświaty na Białorusi

Ponadto, Czaputowicz podkreślił, że Polska szanuje podmiotowość Białorusi. – Wspieramy białoruską tożsamość narodową, zależy nam na tym, aby Białoruś była suwerennym państwem – zaznaczył polski minister, wskazując przy tym na jej „bardzo silny” związek z Rosją. W ocenie szefa MSZ Białorusi zależy na szerszych kontaktach międzynarodowych, w tym m.in. z Polską i NATO, w tym w dziedzinie bezpieczeństwa. Zdaniem Czaputowicza chodzi tu m.in. o to, „by zademonstrować odrębność od Rosji”.

Minister odniósł się również do spotkania Grupy Głównej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, które odbywa się w Mińsku. Czaputowicz brał w niej udział zwracając uwagę, że Polska jest zainteresowana utrzymaniem pokoju i stabilności w regionie, a także przestrzeganiem prawa międzynarodowego. Jak powiedział, rola tego forum jest symboliczna i służy podkreśleniu podmiotowości Mińska w stosunkach międzynarodowych. Czaputowicz zaprosił też ministra Makieja do Polski.

W czwartek, w Dniu Wszystkich Świętych polska delegacja odwiedziła zabytkowy Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku, nazywany niekiedy “nekropolią szlachty polskiej”, a także cmentarz wojenny żołnierzy 1920 roku w Duniłowiczach w obwodzie witebskim, gdzie wziął udział w uroczystości poświęcenia tej odrestaurowanej nekropoli. Szef MSZ podziękował władzom białoruskim „za zgodę i życzliwość wobec restauracji sześciu cmentarzy wojskowych w Głębokim, Dokszycach, Zadorożu, Podświlu, Jaźnie oraz Duniłowiczach”.

Zobacz także: Renowacja czy profanacja – kontrowersje wokół prac na polskich cmentarzach na Białorusi

– Dziś czcimy pamięć poległych, ale myślimy również  o przeszłości, o tym, jak budować nasze sąsiedztwo, rozwijać współpracę, zwiększać możliwości kontaktów między Polakami i Białorusinami – powiedział Czaputowicz. – Jestem przekonany, że wspólna dbałość o przodków będzie nas zbliżać i budować wzajemne zrozumienie oraz zaufanie między naszymi narodami.

W czwartek, jak podało Biuro Prasowe MSZ, szef resortu spotkał się także „z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”. W rozmowie podkreślił, że „dla Polski nie jest obojętny zakres wolności i swobód panujących na Białorusi” i że Warszawa będzie „robić wszystko, by wspierać suwerenność i budowanie tożsamości tego kraju”.

 Znadniemna.pl / msz.gov.pl/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply