Podczas przemówienia na V Forum Regionów Białorusi i Rosji w Mohylewie prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko nazwał to miasto rosyjskim. Jego zdaniem, podobnie jest z Brześciem i Grodnem.

W piątek prezydenci Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenko spotkali się przy okazji V Forum Regionów Białorusi i Rosji w Mohylewie. Obaj mieli krótkie wystąpienia na finalnej sesji plenarnej. Łukaszenko witał Putina i dziękował mu za przybycie i wyraził nadzieję, że do końca forum uczestnicy będą „żyć tym duchem jedności białorusko-rosyjskiej”. Podkreślał, że takie spotkania zbliżają i jednoczą oba narody, rosyjski i białoruski.

Na zakończenie swojego przemówienia Łukaszenko zwrócił się bezpośrednio do Putina, dziękując mu za przyjazd do Mohylewa, które nazwał „rosyjskim miastem”:

– Jestem Wam wdzięczny, prezydencie Rosji za to, że mieliście czas przyjechać do tego wspaniałego miasta. Nie bez powodu powiedziałem – rosyjskie miasto. Mohylew, Witebsk to miasta, które nie różnią się wcale od rosyjskich miast. No i Brześć – tu gubernator przemawiał, Grodno. Jeśli one czymś się różnią, to tylko swoją zachodnią architekturą. A tu wszystko nasze, wszystko takie żywe.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że od czasów I RP do II wojny światowej Grodno i Brześć były ważnymi polskimi ośrodkami miejskimi, a także administracyjnymi. W czasach II RP blisko 2/3 mieszkańców Grodna stanowili Polacy (1/3 Żydzi, a także nieliczny odsetek Litwinów i Białorusinów). We wrześniu 1939 roku mieszkańcy Grodna wraz z polskimi żołnierzami bohatersko stawili czoła atakującym sowietom. W Brześciu w okresie międzywojennym znaczną część mieszkańców stanowili Polacy.

Zobacz także: Miasta Zawsze Wierne: Grodno

Zobacz również: „Polskie Grodno – pamiętamy”. Kibice Jagiellonii Białystok przypomnieli o Obrońcach Grodna z września 1939 [+FOTO]

Stanisław Sienkiewicz, prezes Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi powiedział w rozmowie z red. Karolem Kaźmierczakiem (Kresy.pl), że według oficjalnej statystyki w Grodnie na 350 tys. mieszkańców 80 tys. to Polacy. Jednak nieoficjalna statystyka mówi, że co trzeci mieszkaniec Grodna jest Polakiem. W obwodzie grodzieńskim Polacy oficjalnie stanowią blisko 25 proc. mieszkańców, a w niektórych rejonach większość ludności.

Przeczytaj więcej: W Grodnie potrzeby edukacyjne są ogromne. Nawet co trzeci mieszkaniec miasta to Polak

Oficjalnie, według spisu ludności z 2009 r. na Białorusi mieszka 295 tys. Polaków. Wspólnota ta ma do dyspozycji tylko dwie szkoły publiczne z polskim językiem nauczania. Od 2015 roku na Białorusi nie istnieje ani jedna grupa przedszkolna prowadzona w języku polskim.

Podczas forum w Mohylewie, prezydenci Białorusi i Rosji spotkali się na rozmowach. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że podczas wrześniowego spotkania w Soczi osiągnięto „istotne rezultaty, jeśli chodzi o odblokowanie tych problemów, które istniały między dwoma krajami”. Dodał, że w Mohylewie trwało „zatwierdzanie ustaleń”. Zaznaczył, że chodzi tu m.in. o dostawy produktów naftowych z Rosji na Białoruś, a także o transfery równowartości ceł eksportowych za rosyjską ropę. Moskwa zobowiązała się do nich w 2017 roku, w ramach ustalonego wówczas schematu rozliczeń za surowce.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Podczas swoich wystąpień ani Putin, ani Łukaszenka nie odnosili się konkretnie do trudności w relacjach białorusko-rosyjskich. Dotyczą one nieuregulowanych kwestii spornych ws. dostaw surowców i rozliczeń za nie, jak również problemów w handlu produktami rolnymi.

W piątek białoruski wicepremier Ihar Laszenka poinformował, że Rosja przelała na konta Białorusi zaległe od lipca 260 mln dol. Kwota ta dotyczyła wspomnianego schematu rozliczeń za ropę i gaz. Z kolei rosyjski minister finansów Anton Siłuanow powiedział, że trwają rozmowy na temat formy i rozmiaru zrekompensowania Białorusi tzw. manewru podatkowego. Polega to na likwidacji ceł eksportowych ze sprzedaży ropy i zastąpieniu ich podatkiem od wydobycia. Siłuanow zaznaczył, że Białoruś kupując od Rosji bezcłową ropę i produkty naftowe otrzymuje roczną „ukrytą dotację” w wysokości 2 mld dol. Do 2024 r. ma ona zostać wyzerowana. W przyszłym roku Rosja ma rozpatrzyć też sprawę udzielenia Białorusi kredytu na refinansowanie wcześniejszej pożyczki w wysokości 630 mln dol.

Przypomnijmy, że grodzieńskie władze oświatowe od lat ograniczały liczbę przyjęć do pierwszych klas w tej szkole, co powodowało, że nie wszystkie chętne dzieci mogły w niej pobierać naukę. Choć polscy mieszkańcy Wołkowyska zgłosili do szkoły z polskim językiem nauczania łącznie 31 dzieci, dyrekcja szkoły pod naciskiem wołkowyskiej administracji oświatowej zadecydowała, że przyjętych zostanie tylko 18 dzieci. Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi w związku z sytuacją w polskiej szkole w Wołkowysku wystąpił do prezydenta Aleksandra Łukaszenki z żądaniem wpłynięcia na władze obwodu grodzieńskiego, by zaprzestały dyskryminacji polskich dzieci i zapewniły im swobodny dostęp do pobierania nauki w języku ojczystym. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ograniczyło się do wyrażenia rozczarowania działaniami władz Białorusi, które nie zezwoliły wszystkim chętnym dzieciom na naukę w polskiej szkole w Wołkowysku.

Czytaj także: Władze Białorusi nie spełniły obietnicy i blokują przyjęcia dzieci do polskiej szkoły

tut.by  / PAP / forsal.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz