Galeria ta to skromny hołd złożony Tadkowi Jasińskiemu i innym Obrońcom Grodna 1939 roku w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Podczas wojny generał Władysław Sikorski obiecał ocalałym obrońcom, iż ich miasto zostanie udekorowane orderem Virtuti Militari i – na wzór Lwowa – otrzyma tytuł miasta Zawsze Wiernego.

Tadek Jasiński to postać szczególna. Ten 13-letni chłopiec, podopieczny grodzieńskiego Zakładu Dobroczynności, był półsierotą, jednak wychowująca go samotnie matka nie zapomniała o imponderabiliach i wpoiła dziecku – jak się później miało okazać – najwyższej próby umiłowanie ojczyzny. We wrześniu 1939 roku mały Tadek podjął podczas obrony Grodna próbę ataku na sowiecki czołg, jednak nie zapalił w porę koktajlu Mołotowa i został schwytany przez sowietów, a później zakatowany i użyty jako żywa tarcza. Odbity przez Polaków skonał na rękach matki, umierając w przekonaniu, że na odsiecz Grodnu przybywają śpiewający ułani Wojska Polskiego.Dewizą Grodna było „Wierność i Wytrwanie”.

[layerslider id=”34″]

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
[layerslider id="44"]
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz