Putin zapowiedział wyposażenie rosyjskich okrętów w broń hipersoniczną

Podczas rosyjskiego Dnia Marynarki Wojennej Władimir Putin obiecał, że w tym roku rosyjska flota zostanie wyposażona w 40 nowych okrętów. Zapowiedział także przekazanie na stan marynarki wojennej broni hipersonicznej.

Rosyjski prezydent otwierając w niedzielę paradę okrętów w Petersburgu oznajmił, że w tym roku marynarka wojenna Rosji otrzyma 40 nowych okrętów różnych klas. Jak podkreślał, tylko w ciągu ostatnich dni w trzech różnych stoczniach rozpoczęto budowę 6 okrętów. Obiecywał także broń hipersoniczną.

“Unikalne walory i wzrost zdolności bojowych floty zostaną osiągnięte poprzez powszechne wprowadzenie nowoczesnych technologii cyfrowych, nie mających odpowiednika w świecie hipersonicznych systemów uderzeniowych, bezzałogowych podwodnych aparatów, dzięki najskuteczniejszym środkom obrony” – mówił Putin cytowany przez TASS. Putin nie sprecyzował, kiedy rosyjska marynarka otrzyma nowe systemy.

Interfax sugeruje, że obiecywane przez Putina hipersoniczne pociski to rakiety Cyrkon. W niedzielę rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że rakieta pomyślnie przechodzi testy. Jak pisaliśmy, w lutym br. Rosja po raz pierwszy przeprowadziła testowe odpalenie pocisku hipersonicznego Cyrkon z okrętu wojennego, którym była fregata Admirał Gorszkow. W ubiegłym roku Putin mówił, że Cyrkon będzie w stanie uderzyć w naziemne i nawodne cele z odległości ponad 1 tys. km z prędkością około 9 machów.

Według portalu Onet bezzałogowe podwodne aparaty, o których mówił rosyjski prezydent, to podwodne drony Posejdon z napędem atomowym i uzbrojone w głowice atomowe.

Przypomnijmy, że o planach przekazania na stan rosyjskiej marynarki wojennej 40 okrętów mówił na początku lipca jej głównodowodzący admirał Nikołaj Jewmienow. Rosyjski admirał jako przykład podał zwodowanie nowych oceanicznych okrętów wojennych: korwety wielozadaniowej Rietiwyj (siódmej z kolei jednostki projektu 20380 typu Stierieguszczij) i fregaty Admirał Gołowko (trzeciej jednostki projektu 22350, zwodowanej w maju br.). W czwartek (16 lipca) w stoczni w Siewierodwińsku zwodowany został strategiczny atomo­wy okręt pod­wod­ny z poci­skami bali­stycz­nymi „Kniaź Oleg”.

CZYTAJ TAKŻE: Awangard trafił na wyposażenie rosyjskiej armii [+VIDEO]

Kresy.pl / TASS / Interfax / Onet

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply