Rosja po raz pierwszy przeprowadziła testowe odpalenie pocisku hipersonicznego Cyrkon z okrętu wojennego, fregaty Admirał Gorszkow.

Agencja Tass podała informację o testowym odpaleniu pocisku hipersonicznego Cyrkon z okrętu wojennego w czwartek, powołując się na dwa źródła z kręgów wojskowych rosyjskiego Północno-Zachodniego Okręgu Federalnego. Test miał mieć miejsce w styczniu, na Morzu Barentsa. Pocisk hipersoniczny odpalono z fregaty projektu 22350 Admirał Gorszkow.

„Zgodnie z programem państwowych prób Cyrkonu, Admirał Gorszkow przeprowadził na początk stycznia testowe odpalenie pocisku rakietowego z Morza Barentsa przeciwko celowi naziemnemu na jednym z poligonów północnego Uralu” – cytuje jedno ze swoich źródeł Tass.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Z kolei inne źródło potwierdziło tę informację, zaznaczając przy tym, że pocisk systemu Cyrkon przeleciał ponad 500 km. Źródło to poinformowało również, że w tym roku prowadzone będą dalsze testy, z wykorzystaniem jednostek morskich zdolnych do przenoszenia takiej broni. Po tym, jak zakończą się próby z udziałem Admirała Gorszkowa, rozpoczną się próbne odpalenia z okrętów podwodnych.

W listopadzie ub. roku oficer prasowy rosyjskiej Floty Północnej podał, że fregata Admirał Gorszkow przybyła do bazy morskiej w Biełomorsku koło Siewierodwińska, żeby przygotować się do testów nowej broni.

W lutym ub. roku w swoim orędziu prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że prace nad pociskiem hipersonicznym Cyrkon postępuje zgodnie z planem. Mówił, że rakieta ta potrafi rozwinąć prędkość Mach 9, a jej zasięg może przekraczać 1000 km. Putin dodał, że Cyrkon może atakować zarówno cele morskie, jak i lądowe. Wówczas mówił też, że są plany umieszczania tej broni na produkowanych seryjnie okrętach nawodnych i podwodnych, w tym na jednostkach dostosowanych do przenoszenia pocisków manewrujących Kalibr.

W listopadzie 2019 roku rosyjski wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko mówił, że są plany dotyczące rozmieszczenie pocisków Cyrkon na modernizowanej fregacie Marszałek Szaposznikow, a także na wielozadaniowym okręcie podwodnym projektu 949A Irkuck. Miesiąc później szef Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej, Aleksiej Rachmanow powiedział, że możliwe będzie umieszczanie rakiet systemu Cyrkon na wszystkich rosyjskich okrętach wojennych nowych projektów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześnie informowaliśmy, że w przyszłości okręty podwodne Projektu 885 i 885M mają zostać wyposażone w pociski hipersoniczne Cyrkon. Obecnie Siewmasz buduje pięć takich okrętów.

Eksperci wojskowi w komentarzach prasowych sugerowali, że system Cyrkon stanie się jednym z narzędzi „powstrzymywania”, które Rosja może wykorzystać, jeśli USA rozmieszczą pociski rakietowe w Europie. Mogłyby zostać rozmieszczone np. na okrętach podwodnych w zachodniej części Atlantyku i wschodniej części Oceanu Spokojnego. Według opinii części komentatorów, pocisk będzie praktycznie nieosiągalny dla systemów obrony przeciwrakietowej.

Tass / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz