Rosja: Zwodowano Kniazia Olega – drugi okręt Boriej‑A

W czwartek (16 lipca) w stoczni w Siewierodwińsku zwodowany został strategiczny ato­mo­wy okręt pod­wod­ny z poci­skami bali­stycz­nymi „Kniaź Oleg”.

W czwartek w stoczni w Siewierodwińsku zwodowano stra­te­gicz­ny ato­mo­wy okręt pod­wod­ny z poci­skami bali­stycz­nymi „Kniaź Oleg” – podaje agencja “Tass”. Jest to drugi rosyjski okręt zbu­do­wa­ny w ramach pro­jektu 955 Boriej-A.

„Dzisiaj, 16 lipca, w stoczni Sevmash w Siewierodwińsku odbyła się ceremonia wypuszczenia na wodę strategicznego atomowego okrętu podwodnego z pociskami balistycznymi, klasy Boriej-A” – czytamy w oświadczeniu stoczni.

W uroczystości wodowania wzięli udział przedstawiciele: rosyjskiego resortu obrony, marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej, stoczni Sevemash oraz mediów.

27 lipca 2014 roku miało miejsce położenie stępki tej jednostki. Dostępne informacje wskazują, że ma ona już w przyszłym roku wejść na wyposażenie Floty Oceanu Spokojnego. Jednak, wydaje się to mało prawdopodobne, ponieważ “proces wypo­sa­ża­nia, prób stoczniowych, a po nich prób państwowych w przypadku poprzedniego okrętu tego typu, czyli Kniazia Władimira, trwał ponad dwa i pół roku” – zauważa Zespół Badań i Analiz Militarnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Projekt 955A zakłada wprowadzenie do służby w siłach rosyjskich strategicznych podwodnych okrętów z rakietami balistycznymi. Jednostki reprezentują czwartą generację okrętów podwodnych o napędzie atomowym zbudowanych dla rosyjskiej marynarki wojennej. Według rosyjskiego ministerstwa obrony okręty podwodne klasy Boriej-A są mniej hałaśliwe i mają ulepszone systemy manewrowania, kontroli głębokości i uzbrojenia.

Pierwszym okrętem zbudowanym w ramach projektu 955 A był “Kniaź Władimir”, który 12 czerwca br. został przekazany Flocie Półnconej.

Każdy okręt podwodny typu Boriej może przenosić na swoim pokładzie 16 pocisków balistycznych R-30 Buława. Jednostki są również wyposażone w wyrzutnie torped 533 mm.

Zobacz także: Systemy S-500 mogą wejść na użytek rosyjskiej armii w 2021 roku

tass.com / navyrecognition.com / zbiam.pl / milmag.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply