Znany włoski senator Gianluigi Paragone ogłosił powołanie nowej partii, której głównym celem ma być wyprowadzenie Włoch z Unii Europejskiej.

Jak podała we wtorek agencja informacyjna Reutera Paragone spotkał się w poniedziałek w Londynie z jednym z głównych promotorów wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Nigelem Farage’m. Farage jest dawnym liderem Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), który następnie kierował partią o nazwie Brexit. Parlamentarzysta izby wyższej włoskiej parlamentu chce założyć w swoim kraju analogiczną partię.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Nie możemy już dłużej być szantażowani przez kraje, które znieważają wielki prestiż Włoch” – powiedział Paragone, dodając, że tylko „naprawdę suwerenne państwo”, takie jak Wielka Brytania, może rozwiązać kryzys gospodarczy, który wywołała pandemia. Cytująca go agencja Reutera uważa, że popularny polityk i były dziennikarz telewizyjny chce skorzystać z fali eurosceptycyzmu jaką wywołał we Włoszech koronawirus, a właściwie pogląd o braku dostatecznego wsparcia w walce z zarazą ze strony Unii Europejskiej, jaki podziela wielu Włochów.

Paragone wszedł do polityki jako członek Ruchu 5 Gwiazd. Ruch ten początkowo krytykował Unię Europejską i zawarł koalicję rządzącą z jeszcze bardziej krytyczną wobec Brukseli partią Liga. Po tym , gdy koalicja ta rozpadła się, a Ruch 5 Gwiazd zawiązał nową ze zdecydowanie prounijną, centrolewicową Partią Demokratyczną Paragone opuścił ten pierwszy. Reuters sugeruje, że były dziennikarz telewizyjny może liczyć na sukces gdyż nawet Liga Metteo Salviniego złagodziła swój eurosceptyczny przekaz.

Agencja przypomina, że jeszcze w 2002 r. mieszkańcy Włoch byli największymi euroentuzjastami po mieszkańcach Luksemburga. 79 proc. Włochów miało 18 lat temu pozytywną opinię o UE. Według sondażu z maja roku bieżącego zaufanie do Unii wyraziło już tylko 39 proc. mieszkańców Włoch.

Czytaj także: Budżet i praworządność. Jest oficjalne tłumaczenie na język polski. Nie milkną komentarze

reuters.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz