Rosyjska marynarka wojenna pozyskała nowy podwodny okręt atomowy

Najnowszy okręt podwodny z napędem jądrowym rozpoczął służbę w rosyjskiej marynarce wojennej – poinformował w piątek TASS. Kniaź Władimir jest ulepszoną łodzią podwodną projektu 955A.

Jak poinformowała w piątek rosyjska agencja prasowa TASS, do rosyjskiej marynarki wojennej dołączył najnowszy okręt podwodny projektu 955A z napędem jądrowym, Kniaź Władimir.

„W Dzień Rosji najnowszy okręt strategiczny Borei-A, napędzany energią nuklearną Kniaź Władimir wszedł do służby w rosyjskiej marynarce wojennej” – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej admirał Nikołaj Evmenow przekazał, że załoga strategicznego okrętu podwodnego o napędzie jądrowym została przeszkolona zgodnie z najnowszymi programami, przeprowadziła udane testy okrętu podwodnego i jest gotowa do służby.

Zobacz też: Systemy Pancyr-S1 i S-400 ćwiczyły nad Morzem Bałtyckim

Ulepszony okręt podwodny projektu 955A (Borei-A) Kniaź Władimir napędzany energią jądrową, wejdzie do służby w 31. dywizji podwodnej Floty Północnej.

Atomowa łódź podwodna zakończyła próby pod koniec 2019 roku, ale dostawa okrętu podwodnego do marynarki wojennej opóźniła się z powodu ujawnionych błędów. Po usunięciu wad podwodny krążownik odbył końcowe próby na Morzu Białym w dniach 12–21 maja, a następnie wrócił do Severodvinska. Świadectwo odbioru / dostawy łodzi podwodnej zostało podpisane 28 maja.

Kniaź Władimir jest ulepszonym podwodnym krążownikiem projektu 955A, który reprezentuje czwartą generację okrętów podwodnych z napędem jądrowym zbudowanych dla rosyjskiej marynarki wojennej. Został wypuszczony na rynek w listopadzie 2017 r. Według danych rosyjskiego Ministerstwa Obrony nowy okręt podwodny jest mniej hałaśliwy i ma ulepszone systemy manewrowania, głębokości i kontroli uzbrojenia.

Zobacz też: Rosjanie będą modernizować systemy Pancyr-S1

Wszystkie okręty podwodne klasy Borei mogą przenosić 16 pocisków balistycznych Buława. Są one również wyposażone w wyrzutnie torped 533 mm.

Zobacz też: Rosyjskie wojsko dostanie nowe systemy S-400 i S-350

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply