Brytyjski portal Bellingcat zajmujący się dziennikarstwem śledczym twierdzi, że zidentyfikował prawdziwe personalia Aleksandra Pietrowa, Rosjanina, którego brytyjskie władze wskazały jako współodpowiedzialnego za próbę otrucia Siergieja Skripala i jego córki. Według niego osoba ta w rzeczywistości nazywa się Aleksandr Miszkin i jest funkcjonariuszem GRU.

Jak podał w poniedziałek Bellingcat Aleksandr Miszkin urodził się 13. lipca 1979 roku w wiosce Łojga w obwodzie archangielskim. Skończył medycynę na jednej z wojskowych akademii medycznych i uzyskał dyplom lekarza wojskowego. Podczas studiów miał zostać zwerbowany przez GRU. W 2010 roku miał przeprowadzić się do Moskwy i otrzymać nową tożsamość jako Aleksandr Pietrow. Jak twierdzi Bellingcat Pietrowowi pozostawiono przy tym w dokumentach jego prawdziwe imię, imiona rodziców i datę urodzenia.

Bellingcat utrzymuje, opierając się na niekompletnych danych z kontroli granicznych, że Miszkin używając nowej tożsamości w latach 2010-2013 podróżował kilka razy na Ukrainę a także do Naddniestrza. W 2014 roku miał otrzymać od prezydenta Rosji nagrodę Bohatera Federacji Rosyjskiej. Bellingcat sugeruje, że powodem przyznania nagrody mogły być działania Miszkina-Pietrowa na Krymie lub względem byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Bellingcat twierdzi, że zidentyfikował Miszkina przeszukując dostępne bazy danych, które wyciekły z Rosji, m.in. bazy mieszkańców, właścicieli samochodów i książki telefoniczne. Sukces przyniosło wyszukiwanie, w którym założono, że Miszkinowi przy zmianie tożsamości pozostawiono większość dotychczasowych danych.

Brytyjskiemu portalowi udało się zdobyć skan dowodu osobistego Miszkina wydanego w 2001 roku oraz inny dokument Miszkina ze zdjęciem. Bellingcat podaje, że porównanie zdjęcia Miszkina z 2001 roku ze zdjęciem Pietrowa z 2017 roku przy użyciu specjalistycznego oprogramowania dało prawdopodobieństwo, że jest to ta sama osoba od 87,7% do 91,3% w zależności od metody.

Podczas swojego dochodzenia Bellingcat współpracował z rosyjskim portalem The Insider.

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu Bellingcat i The Insider ogłosiły, że według nich prawdziwe personalia drugiego mężczyzny oskarżanego przez brytyjskie władze o próbę otrucia Siergieja i Julii Skripalów w Salisbury w Wielkiej Brytanii to Anatolij Czepiga, który ma być pułkownikiem GRU. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa komentując te doniesienia nazwała je „wrzutką” będącą elementem wojny informacyjnej wokół wydarzeń w Salisbury. Zacharowa zażądała przy tym od brytyjskich władz przedstawienia „jakichkolwiek dowodów przeciw komukolwiek” w związku z próbą otrucia Skripalów.

Kresy.pl / Bellingcat

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz