Brytyjczycy będą odkażać Salisbury

Brytyjczycy mają zamiar usuwać pozostałości substancji, którą otruto Siergieja Skripala i jego córkę.

Brytyjskie służby przygotowują się do odkażania miejsc związanych z zamachem na życie Siergieja i Julii Skripalów – podało we wtorek radio RMF FM.

Jak podaje RMF FM, rozpoczęcie odkażania terenu stało się możliwe po formalnym przekazaniu sprawy zamachu policji przez komórkę antyterrorystyczną Scotland Yardu. Odkażaniu zostaną poddane okolice miejsca, gdzie znaleziono nieprzytomnych byłego oficera GRU i jego córkę, w tym także centrum handlowe, restaurację i pub, które odwiedzili krótko przed otruciem. Według radia śledczy wciąż pracują w domu Skripala, gdzie miano znaleźć najwięcej śladów Nowiczoka – substancji, którą według twierdzeń Brytyjczyków, otruto Skripalów.

Tymczasem rosyjskie władze po raz kolejny odrzuciły oskarżenia o to, że odpowiadają za atak w Salisbury. W poniedziałek ambasada rosyjska w Londynie przekazała brytyjskim władzom 27 pytań w sprawie otrucia Skripalów, m.in. odnośnie szczegółów ich leczenia. Dzisiaj wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko powtórzył słowa swojego szefa, Siergieja Ławrowa, który sugerował, że parę otruły brytyjskie służby, by odwrócić uwagę społeczeństwa od Brexitu. „Są wskazania, że to jest prowokacja przeprowadzona w określonym momencie w celu zaostrzenia napięć między Rosją a Zachodem i zapobieżenia normalizacji stosunków” – mówił Gruszko. – „Sytuacja związana z Brexitem także wchodzi w grę, ponieważ brytyjski rząd będzie musiał podejmować pewne decyzje.” – dodawał.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Po otruciu Siergieja Skripala i jego córki w Salisbury, według twierdzeń brytyjskiego rządu za pomocą broni chemicznej o nazwie Nowiczok, doszło do wydalenia ponad 140 rosyjskich dyplomatów przez kraje Unii Europejskiej i NATO, a także Ukrainę i Australię. W piątek w ramach retorsji Rosja wydaliła 59 dyplomatów z 23 krajów, w tym Polski. W sobotę rzeczniczka rosyjskiego MSZ powiedziała, że Rosję będzie musiało opuścić jeszcze ponad brytyjskich 50 dyplomatów. Rosja już wcześniej w ramach symetrycznej odpowiedzi na działania Wielkiej Brytanii wydaliła jej 23 dyplomatów.

Kresy.pl / RMF FM / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz