Szef wywiadu Rosji Siergiej Naryszkin twierdzi, że radykałowie związani z białoruską opozycją szykują prowokację polegającą na aresztowaniu i zranieniu lub zabiciu wysoko postawionego duchownego Kościoła rzymskokatolickiego.

Jak podaje TASS, szef Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Federacji Rosyjskiej Siergiej Naryszkin w wydanym we wtorek oświadczeniu zarzucił instruktorom CIA i Pentagonu przygotowywanie protestów na Białorusi. “Bojownicy o +odnowioną Białoruś+ są szkoleni w Polsce, Gruzji, na Ukrainie i w krajach bałtyckich z udziałem instruktorów z CIA i Pentagonu oraz organizacji pozarządowych afiliowanych przy Departamencie Stanu USA” – twierdzi szef SWR.

Według Naryszkina SWR dysponuje informacjami o przygotowywaniu przez Amerykanów prowokacji wobec prominentnego białoruskiego duchownego rzymskokatolickiego, mającej na celu zwiększenie nastrojów antyrządowych wśród katolików i zachęcenie ich do bardziej aktywnego udziału w protestach ulicznych.

“Według dostępnych danych wśród ukrywających się za granicą ekstremistycznych przeciwników obecnych władz Białorusi rodzi się plan głośnej prowokacji, podczas której zostałby aresztowany, a nawet ranny lub zabity jeden z wiodących duchownych Kościoła rzymskokatolickiego” – oświadczył Naryszkin.

Według niego Stany Zjednoczone uciekają się do nieczystych metod, aby zaognić sytuację na Białorusi. Jedną z takich metod ma być uaktywnienie “elementów ekstremistycznych” wywodzących się z białoruskich radykalnych nacjonalistów. Drugi obszar zainteresowania Amerykanów, to według Naryszkina sytuacja religijna na Białorusi i próby “zderzenia” katolików z prawosławnymi. “Amerykanie pracują nad aktywniejszym włączeniem księży katolickich do udziału w protestach antyrządowych” – twierdzi szef SWR. Wedle jego słów do księży mają dochodzić wezwania do przystąpienia do otwartej krytyki władz, również podczas uroczystości religijnych.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko skomentował niewpuszczenie abp. Kondrusiewicza na Białoruś

Kresy.pl / TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply