Od 21 czerwca Kuba tymczasowo zaprzestanie przyjmowania w bankach depozytów gotówkowych w dolarach. Rząd Kuby motywuje to sankcjami USA, które utrudniają korzystanie z dolarów za granicą – poinformował bank centralny Kuby.

Bank centralny Kuby poinformował, że akceptowane będą nadal przelewy, a posiadacze kont będą mieli możliwość wypłacania pieniędzy ze swoich kont dolarowych. Depozyty w innych walutach, m.in. euro, jen japoński, dolary kanadyjskie i funty brytyjskie, będą akceptowane. “W związku z przeszkodami, jakie amerykańskie embargo tworzy dla krajowego systemu bankowego,  podjęto decyzję o tymczasowym zawieszeniu depozytów w walucie USA w systemach bankowym i finansowym Kuby” – poinformowała państwowa telewizja kubańska cytowana przez PAP w piątek.

Kubańczycy i obcokrajowcy, którzy posiadają na wyspie konta bankowe, dostaną do 21 czerwca czas, aby wpłacić dolary na konta. Bank nie poinformował, ile będzie trwało zawieszenie.

Kurs dolara amerykańskiego wzrósł w ostatnim czasie na czarnym rynku Kuby do około 70 peso kubańskich (około trzykrotnie więcej niż oficjalny kurs wymiany – 24 peso). Osłabienie peso w stosunku do dolara nastąpiło po zlikwidowaniu przez Kubę skomplikowanego systemu dwuwalutowego.

Doprowadzało to do zakłóceń w gospodarce. Sprawiało także, że pracownicy firm państwowych, którzy stanowią największą część populacji kraju, zarabiali znacznie mniej niż pracownicy spółdzielni oraz przedsiębiorstw prywatnych.

Sankcje nałożone przez administrację Donalda Trumpa, a także załamanie turystyki spowodowane pandemią Covid-19 spowodowały, że dolar amerykański stał się w ostatnim czasie jeszcze bardziej deficytowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Stany Zjednoczone uznały Kubę za państwo sponsorujące terroryzm

W zwykłych sklepach na Kubie brakuje żywności oraz leków – zwraca uwagę PAP. Dolary są potrzebne Kubańczykom, aby kupować w tzw. sklepach dolarowych.

Na Kubie obowiązywał przez wiele lat 10-proc. podatek od dolarów. Został zniesiony w 2019 roku, po otwarciu sklepów dolarowych. Sklepy dolarowe miały zapewnić wpływ do budżetu państwa dolarów od osób, które otrzymują je od rodziny zza granicy.

Zobacz także: Kuba produkuje własną szczepionkę na koronawirusa

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply