Od 21 czerwca Kuba tymczasowo zaprzestanie przyjmowania w bankach depozytów gotówkowych w dolarach. Rząd Kuby motywuje to sankcjami USA, które utrudniają korzystanie z dolarów za granicą – poinformował bank centralny Kuby.

Bank centralny Kuby poinformował, że akceptowane będą nadal przelewy, a posiadacze kont będą mieli możliwość wypłacania pieniędzy ze swoich kont dolarowych. Depozyty w innych walutach, m.in. euro, jen japoński, dolary kanadyjskie i funty brytyjskie, będą akceptowane. „W związku z przeszkodami, jakie amerykańskie embargo tworzy dla krajowego systemu bankowego,  podjęto decyzję o tymczasowym zawieszeniu depozytów w walucie USA w systemach bankowym i finansowym Kuby” – poinformowała państwowa telewizja kubańska cytowana przez PAP w piątek.

Kubańczycy i obcokrajowcy, którzy posiadają na wyspie konta bankowe, dostaną do 21 czerwca czas, aby wpłacić dolary na konta. Bank nie poinformował, ile będzie trwało zawieszenie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kurs dolara amerykańskiego wzrósł w ostatnim czasie na czarnym rynku Kuby do około 70 peso kubańskich (około trzykrotnie więcej niż oficjalny kurs wymiany – 24 peso). Osłabienie peso w stosunku do dolara nastąpiło po zlikwidowaniu przez Kubę skomplikowanego systemu dwuwalutowego.

Doprowadzało to do zakłóceń w gospodarce. Sprawiało także, że pracownicy firm państwowych, którzy stanowią największą część populacji kraju, zarabiali znacznie mniej niż pracownicy spółdzielni oraz przedsiębiorstw prywatnych.

Sankcje nałożone przez administrację Donalda Trumpa, a także załamanie turystyki spowodowane pandemią Covid-19 spowodowały, że dolar amerykański stał się w ostatnim czasie jeszcze bardziej deficytowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Stany Zjednoczone uznały Kubę za państwo sponsorujące terroryzm

W zwykłych sklepach na Kubie brakuje żywności oraz leków – zwraca uwagę PAP. Dolary są potrzebne Kubańczykom, aby kupować w tzw. sklepach dolarowych.

Na Kubie obowiązywał przez wiele lat 10-proc. podatek od dolarów. Został zniesiony w 2019 roku, po otwarciu sklepów dolarowych. Sklepy dolarowe miały zapewnić wpływ do budżetu państwa dolarów od osób, które otrzymują je od rodziny zza granicy.

Zobacz także: Kuba produkuje własną szczepionkę na koronawirusa

pap / wnp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz