W Czechach powstanie jedno z dwóch certyfikowanych centrów szkoleniowych w Europie dla pilotów F-35.

Jak podano, w Czechach powstanie certyfikowane centrum szkoleniowe dla pilotów samolotów wielozadaniowych F-35. Będzie to jeden z dwóch tego rodzaju ośrodków w Europie. Umożliwia to decyzja Czech o zakupie 24 myśliwców F-35.

Umowy z Amerykanami przewidują współpracę przemysłową z czeskimi firmami. W ramach tej współpracy, czeska państwowa spółka LOM Praha i jej spółka zależna VR Group finalizują umowę z amerykańskim koncernem Lockheed Martin. Według dostępnych informacji, umowa obejmuje transfer technologii i metod szkolenia pilotów, w tym dostawę symulatorów F-35. Dzięki temu czeska firma będzie mogła przeszkolić nie tylko kilkudziesięciu pilotów Sił Powietrznych Republiki Czeskiej, ale także setki pilotów z innych krajów europejskich. Dla LOM może to oznaczać znaczne przychody finansowe.

Jak podano, umowa pomiędzy LOM i Lockheed Martin miałaby zostać podpisana na początku 2024 roku. Obecnie dopracowywane są szczegóły i ostateczna wartość umowy. Rozwój współpracy jest efektem ramowego memorandum podpisanego przez obie strony podczas Dni NATO we wrześniu br.

Ponadto, strona czeska prowadzi już nieoficjalnie wstępne rozmowy w europejskimi użytkownikami F-35 na temat przyszłych szkoleń pilotów.

Według dostępnych informacji, szkolenie czeskich pilotów na F-35A odbędzie się w trzech etapach. Podstawowe szkolenie zostanie przeprowadzone się w Republice Czeskiej na odrzutowcach L-39NG. Następnie czescy piloci udadzą się do Stanów Zjednoczonych, gdzie będą szkolić się na myśliwcach F-35A. Jeśli czeskie Ministerstwo Obrony wyrazi zgodę, ostatnia, trzecia faza szkolenia zostanie przeprowadzona w bazie lotniczej w czeskim mieście Čáslav.

LOM i VR Group to dwie z jedenastu czeskich firm, które będą uczestniczyć we współpracy przemysłowej z amerykańskim Lockheed Martin.

Należy dodać, że współpraca ta jest częścią wartego prawie 6,5 mld dolarów kontraktu na zakup 24 samolotów F-35 dla czeskich sił powietrznych, wraz ze stworzeniem odpowiedniej infrastruktury oraz zamówieniem broni i pakietu logistycznego.

Przypomnijmy, że pod koniec września br. rząd Czech zatwierdził plan Ministerstwa Obrony dotyczący nabycia 24 amerykańskich myśliwców F-35 w ramach transakcji o wartości około 6,5 miliarda dolarów.

mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply