W Rydze otwarto nowe amerykańskie centrum operacji specjalnych

W stolicy Łotwy powołano nowe centrum operacji specjalnych. Projekt realizowany jest w ramach ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania i otrzymał 3,7 mln dolarów finansowania z Pentagonu.

Powołanie centrum w Rydze pozwoli na znaczące rozszerzenie możliwości operowania amerykańskich sił specjalnych w regionie. Obejmuje ono m.in. punkt serwisowy pojazdów wojskowych, magazyn broni i amunicji oraz dwa lądowiska dla śmigłowców, które mogą wykorzystywać również pionowzloty wielozadaniowe V-22 Osprey z 352. Skrzydła Operacji Specjalnych z Wielkiej Brytanii.

Ten projekt, wraz z innymi ważnymi europejskimi inicjatywami obronnymi, reprezentuje nasze nieustające zaangażowanie na rzecz naszego przyjaciela i sojusznika, Łotwy – powiedział rzecznik Special Operations Command-Europe ppłk Juan Martinez.

Centrum otwarto w zeszłym tygodniu podczas ceremonii z udziałem amerykańskich dyplomatów i łotewskich dowódców wojskowych.

W przyszłości planuje się stworzenie obiektu, który zapewni zwiększenie liczby personelu i sprzętu wojskowego, który może być przeniesiony do państw bałtyckich w celu odbycia ćwiczeń lub w odpowiedzi na kryzys.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W lipcu br. zakończony został program modernizacji estońskiej bazy lotniczej Amari, kosztujący 10,8 mln dolarów. Inwestycja zwiększyła możliwości operowania amerykańskich i NATO-wskich sił powietrznych z najbardziej wysuniętej na północ bazy lotniczej w regionie.

CZYTAJ TAKŻE: Siły specjalne USA ćwiczyły w Szwecji

Kresy.pl / stripes.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz