Rząd Czech zatwierdził w środę plan Ministerstwa Obrony dotyczący nabycia dwóch tuzinów amerykańskich myśliwców F-35 w ramach transakcji o wartości około 6,5 miliarda dolarów.

Jak przekazała agencja prasowa AP, rząd Czech zatwierdził w środę plan Ministerstwa Obrony dotyczący nabycia dwóch tuzinów amerykańskich myśliwców F-35 w ramach transakcji o wartości około 6,5 miliarda dolarów.

Premier Petr Fiala powiedział, że F-35 „rozwiążą przyszłość naszych taktycznych sił powietrznych na dziesiątki lat”.

Fiala stwierdziła, że zakup dla czeskiej armii stanowi „wiadomość dla naszych sojuszników, że poważnie podchodzimy do obrony naszego kraju i że mogą na nas polegać”.

Fiala powiedział, że pierwszy z 24 myśliwców powinien zostać dostarczony w 2031 r., a pozostałe do 2035 r. Amerykański samolot zastąpi 14 szwedzkich myśliwców JAS-39 Gripen, które są obecnie na wyposażeniu czeskiej armii.

Czesi zapłacą USA za samoloty, szkolenie pilotów, amunicję i inne koszty – poinformowała minister obrony Jana Cernochova. Pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie modernizacji bazy sił powietrznych Caslav w środkowych Czechach, paliwo i szkolenie personelu, powiedziała Cernochova.

Szef sztabu generalnego gen. broni Karel Rehka powiedział, że nowe odrzutowce zapewnią, „że w razie potrzeby razem z naszymi sojusznikami uda nam się skutecznie obronić przed agresją”.

Ministerstwo negocjuje umowę z USA od około roku w związku z inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę.

Przypomnijmy, że również Rumunia zamierza kupić 32 amerykańskie myśliwce F-35 wraz z amunicją rakietową za 6,5 mld euro, a w przyszłości przewidziano zakup kolejnych 16 samolotów F-35. Kraj chce więc łącznie dysponować 48 maszynami tego typu – to o eskadrę więcej niż dotychczas zamówiła Polska. MON deklaruje jednak, że rozważa zakup kolejnych maszyn tego typu.

Zarys umowy został ogłoszony w kwietniu. Transakcja ma składać się z kilku etapów, a pierwsze zamówienie miałoby zostać złożone w bieżącym roku – podaje agencja Reuters, powołując się na wtorkowy komunikat resortu obrony kraju. Rumunia planuje kupić 32 myśliwce F-35 od amerykańskiego producenta Lockheed Martin za 6,5 ​​miliarda dolarów. W przyszłości kraj chciałby pozyskać kolejne 16 maszyn tego typu.

Plany zakupu F-35 zostały zatwierdzone w kwietniu przez Najwyższą Radę Obrony Rumunii (CSAT), a ministerstwo poinformowało, że zwraca się obecnie do parlamentu o wyrażenie zgody na rozpoczęcie procesu zakupów w tym roku.

Kontrakty prawdopodobnie nie zostaną podpisane wcześniej niż w przyszłym roku. Resort obrony Rumunii uważa, że pierwsze samoloty nie zostaną dostarczone przed 2030 rokiem.

Kresy.pl/AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply