Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że odmowa relokacji uchodźców i imigrantów przez Polskę, Czechy i Węgry kilka lat temu była sprzeczna z prawem UE.

W wydanym w czwartek orzeczeniu, Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) orzekł, że można było uchylać się od narzucanego przez Brukselę mechanizmu relokacji migrantów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4549.49 PLN    (20.67%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Państwa członkowskie nie mogą, w celu uchylenia się od wdrożenia tego mechanizmu, powoływać się ani na swoje obowiązki dotyczące utrzymania porządku publicznego i ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego, ani na podnoszone nieprawidłowe funkcjonowanie mechanizmu relokacji” – napisano w uzasadnieniu.

 

Spór zaczął się w 2015 roku, gdy w odpowiedzi na kryzys migracyjny Rada UE przyjęła dwie decyzje, które miały wesprzeć Włochy i Grecję w radzeniu sobie z masowym napływem uchodźców i imigrantów, przede wszystkim z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Wprowadzano wtedy tzw. mechanizm relokacji najpierw 40 tys., a potem 120 tys. osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, które miały zostać wysłane z obozów w Grecji i we Włoszech do różnych krajów członkowskich.

Decyzje te zostały zaskarżone do TSUE przez Słowację i Węgry, ale oba te kraje przegrały. Sędziowie orzekli, że mechanizm relokacji pomagał Grecji i Włochom w sprostaniu kryzysowi.

Później, w 2017 roku, Komisja Europejska wniosła przeciw Polsce, Węgrom i Czechom skargi zarzucając im, że nie wypełniły obowiązku relokacyjnego.

Faktycznie, rozdzielnik objął znacznie mniejszą liczbę osób niż przewidywano, a sprawy przed Trybunałem uniknęły kraje, które wzięły udział w relokacji tylko symbolicznie, jak np. Słowacja. Natomiast Polska, Czechy i Węgry argumentowały, że wykonanie decyzji zagrażałoby realizacji przez nie ich obowiązków dotyczących utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Przeczytaj: Węgry i Polska nie zgadzają się z opinią Trybunału Sprawiedliwości UE ws. kwot migracyjnych

Czytaj również: Przedstawiciel KE w Polsce: scenariusz rozpadu UE jest naprawdę wyobrażalny

Onet.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz