Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że odmowa relokacji uchodźców i imigrantów przez Polskę, Czechy i Węgry kilka lat temu była sprzeczna z prawem UE.

W wydanym w czwartek orzeczeniu, Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) orzekł, że można było uchylać się od narzucanego przez Brukselę mechanizmu relokacji migrantów.

„Państwa członkowskie nie mogą, w celu uchylenia się od wdrożenia tego mechanizmu, powoływać się ani na swoje obowiązki dotyczące utrzymania porządku publicznego i ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego, ani na podnoszone nieprawidłowe funkcjonowanie mechanizmu relokacji” – napisano w uzasadnieniu.

 

Spór zaczął się w 2015 roku, gdy w odpowiedzi na kryzys migracyjny Rada UE przyjęła dwie decyzje, które miały wesprzeć Włochy i Grecję w radzeniu sobie z masowym napływem uchodźców i imigrantów, przede wszystkim z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Wprowadzano wtedy tzw. mechanizm relokacji najpierw 40 tys., a potem 120 tys. osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, które miały zostać wysłane z obozów w Grecji i we Włoszech do różnych krajów członkowskich.

Decyzje te zostały zaskarżone do TSUE przez Słowację i Węgry, ale oba te kraje przegrały. Sędziowie orzekli, że mechanizm relokacji pomagał Grecji i Włochom w sprostaniu kryzysowi.

Później, w 2017 roku, Komisja Europejska wniosła przeciw Polsce, Węgrom i Czechom skargi zarzucając im, że nie wypełniły obowiązku relokacyjnego.

Faktycznie, rozdzielnik objął znacznie mniejszą liczbę osób niż przewidywano, a sprawy przed Trybunałem uniknęły kraje, które wzięły udział w relokacji tylko symbolicznie, jak np. Słowacja. Natomiast Polska, Czechy i Węgry argumentowały, że wykonanie decyzji zagrażałoby realizacji przez nie ich obowiązków dotyczących utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Przeczytaj: Węgry i Polska nie zgadzają się z opinią Trybunału Sprawiedliwości UE ws. kwot migracyjnych

Czytaj również: Przedstawiciel KE w Polsce: scenariusz rozpadu UE jest naprawdę wyobrażalny

Onet.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply