Jana Černochová, minister obrony Czech, zauważyła, że “wypowiedź prezydenta Ukrainy ws. Polski naprawdę przyniosła odwrotny skutek”.

Černochová we wpisie na portalu X (dawniej Twitter) podkreśliła, że Polska jest jej drugą ojczyzną, dlatego dobrze zna mentalność Polaków (jest ona córką Czecha i Polki, jej matka urodziła się w Poznaniu – red.).

“Ludzie dumni, walczący i odważni, którzy nie pozwalają nikomu na siebie krzyczeć i rozkazywać. To przesłanka potwierdzona przez historię” – napisała o Polakach. “Przykro mi, ale wypowiedź prezydenta Ukrainy w sprawie Polski naprawdę przyniosła odwrotny skutek” – oceniła.

Wołodymyr Zełenski na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ zaatakował Polskę, mówiąc: “Niepokojące jest to, jak niektórzy nasi przyjaciele w Europie odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotować scenę dla moskiewskiego aktora”.

Černochová skrytykowała kijowski rząd za złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Słowację i Węgry. Zwróciła uwagę, że pierwsze dwa kraje są “w ostatniej fazie przed wyborami i trudno będzie im wytłumaczyć swoim obywatelom, że od półtora roku naprawdę intensywnie pomagają państwu, które składa na nich skargę do WTO”.

Czeska minister obrony stwierdziła, że  zarówno Ukraina, jak i Polska “muszą odłożyć na bok dumę, usiąść przy stole negocjacyjnym, przeprosić, odetchnąć i iść dalej”. “To musi nastąpić w najbliższej przyszłości. I proszę o to wszystkie strony. Jeśli tak się nie stanie, wszyscy stracimy” – napisała.

Przypomnijmy, że w środę w trybie pilnym do MSZ wezwany został Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Powodem były słowa ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego. Podczas swojego wystąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowy Jorku skrytykował „niektórych przyjaciół w Europie” za ich postawę, zarzucając im polityczne rozgrywanie sprawy ukraińskiego zboża, a zarazem działanie na korzyść Rosji. Zostało to powszechnie odebrane jako krytyka głównie pod adresem Polski. Zełenski wezwał też, by Niemcy zostały stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Przypomnijmy też, że prezydent Andrzej Duda dopytywany o kwestię sporu z Ukrainą, porównał ten kraj do „tonącego”, który, chwytając się czego się da, jest „niebezpieczny” i „może utopić ratującego”. Prezydent wziął także udział w Kongresie Odbudowy Ukrainy Common Future odbywającym się w Poznaniu. Andrzej Duda stwierdził podczas tego wydarzenia, że “spór o dostarczanie ukraińskiego zboża na polski rynek jest absolutnie ‘odpryskowym’ wycinkiem relacji polsko-ukraińskich”. Według niego pomoc Polaków i polskich przedsiębiorców dla Ukrainy oraz jej obywateli uciekających przed wojną to jest “ogrom kapitału więzi międzyludzkiej, jaki powstał między naszymi krajami i narodami”. Dodał, że nie wierzy w to, że jeden spór polityczno-prawny może przekreślić ten kapitał.

W środę premier Mateusz Morawiecki w rozmowie ze stacją Polsat News otwarcie ostrzegł stronę ukraińską, by nie wprowadzała zapowiadanych zakazów importu polskiej żywności, bo spotka się to z konsekwencjami.

Porównania Polski do Rosji, jakie pojawiły się w ostatnich dniach w wypowiedziach ukraińskich polityków są dla społeczeństwa polskiego niezwykle obraźliwe. Prowadzą one do głębokiego przeorania polskiej świadomości dotyczącej Ukrainy i Ukraińców – zaznaczył w czwartek szef MSZ, Zbigniew Rau.

Jak pisaliśmy, w wywiadzie dla RMF FM poseł i jeden z liderów Konfederacji, Krzysztof Bosak powiedział, że należy natychmiastowo obciąć świadczenia socjalne, jak 800+ czy kredyty 2 proc., dla posiadaczy ukraińskich paszportów. Uważa też, że jeśli Ukraina nie wycofa się z nieprzyjaznych gestów wobec Polski, to należy rozważyć zamknięcie granicy dla dostaw paliwa czy broni dla Ukraińców.

Przeczytaj więcej: Bosak: obciąć socjal dla Ukraińców, rozważyć zablokowanie dostaw broni i paliwa dla Ukrainy

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent apeluje o spokój i duży rozmysł przy ewentualnej decyzji o odebraniu Ukraińcom świadczeń

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Jedyne zdanie , na które warto zwrócić uwagę w tym morzu pomyj jakie upadlińcy wylali na Polskę ustami aktora i gejowskiego cudaka – oszusta jest nakłonienie ONZ do przyznania statusu stałego członka rady bezpieczeństwa . Upadlińcy odtwarzają schemat hitlerowsko- banderowski w nowej odsłonie . My będziemy waszym klakierem a wy będziecie naciskać na Polaków ws.zboża .To na początek , potem zaczną się interesy zagrażające polskiej gospodarce i byc może plebiscyty narodowościowe w Polsce co Upadlina już przerabiała wobec Węgrów na Zakarpaciu .Trzeba to zniszczyć w zarodku , ale trzeba to zacząć od utrzymania embarga , zlikwidowania przywilejów dla pseudouchodzców i to natychmiast. Jedni i drudzy rozumieja tylko argument siły.

  2. jaro7
    jaro7 :

    Owszem ma pani rację ,przyniosło to otrzeźwienie w sporej części narodu ale co do rządzących to pani się myli.Jest nasz kraj obrażany przez ukraine częśto ,jedyna reakcja nierzadu to było udawanie że deszcz pada,teraz grają patriotów bo wybory idą,ale jak oby nie wygraja program ukraina first ruszy pełną para.