Komisja Europejska przygotowuje się do zalecenia rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą w sprawie jej członkostwa w UE.

Według rozmówców Bloomberga rekomendacja Komisji Europejskiej spodziewana jest w przyszłym miesiącu. Mają pojawić się jednak także naciski na postęp w rozwiązywaniu problemów w niektórych priorytetowych obszarach, w tym w walce z korupcją.

Zalecenie KE zostanie omówione przez państwa członkowskie w grudniu, kiedy przywódcy UE zbiorą się na szczycie. Jednocześnie stanowisko niektórych krajów, w tym Węgier, pozostaje niejasne.

Unia Europejska powinna być w 2030 roku gotowa do rozszerzenia – oświadczył pod koniec sierpnia Charles Michel, szef Rady Europejskiej. Media zwracają uwagę, że to pierwsza data podana przez Brukselę od przyznania Ukrainie statusu kraju kandydackiego.

Podkreślił rolę niezależności sądownictwa oraz walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną jako warunków przystąpienia do UE przez którykolwiek z aspirujących krajów.

Przywódcy 27 państw Unii – z zachowaniem wymaganej jednomyślności – przyznali status kraju kandydackiego Ukrainie, Mołdawii oraz Bośni i Hercegowinie w czerwcu ubiegłego roku (i zasygnalizowali podobną gotowość wobec Gruzji, jeśli wróci na ścieżkę reform).

Jak informowaliśmy, w lipcu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zwróciła w piątek uwagę na znaczne tempo wdrażania reform na Ukrainie.

Jak zaznaczyła szefowa Komisji Europejskiej, na Ukrainie trwają prace nad szeregiem reform – „od niezależności sądownictwa po walkę z korupcją, od praw mniejszości po wolność środków masowego przekazu”.

W ubiegłym tygodniu von der Leyen wyraziła przekonanie, że Ukraina szybko osiągnie sukces w procesie przystępowania do UE, jeśli utrzymane zostanie obecne tempo reform .

Komisja Europejska dotychczas przedstawiła ustną ocenę postępów Ukrainy na drodze do UE. Ukraina miała spełnić dwa z siedmiu warunków niezbędnych do rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa, a w zakresie pozostałych warunków poczyniono postępy.

Ukraiński rząd przewiduje, że kraj spełni pozostałe warunki do października.

CZYTAJ TAKŻE: Duda: Polska w czasie prezydencji w UE zrobi wszystko dla akcesji Ukrainy i Mołdawii

Ukraiński rząd poinformował w marcu br., że wykonał 72% swoich zobowiązań wynikających z umowy stowarzyszeniowej z UE.

Według raportu Ukraina osiągnęła największy postęp w następujących obszarach: własność intelektualna – 94%, zarządzanie finansami publicznymi – 90%, statystyka i wymiana informacji – 96%, sprawiedliwość, wolność, bezpieczeństwo, prawa człowieka – 91%, polityka humanitarna – 91%.

„Mimo wojny na pełną skalę kontynuowaliśmy aktywny proces dostosowywania ustawodawstwa ukraińskiego do prawa unijnego. Prezentowany raport jest wynikiem świetnej pracy zespołowej ministerstw, parlamentu i innych władz, planujemy dalsze utrzymanie wysokiej dynamiki procesó integracji europejskiej” – skomentowała ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olga Stefaniszyna.

Dodała, że ​​władze finalizują realizację zaleceń Komisji Europejskiej, które otrzymały wraz z statusem kandydata do UE. Uruchomiono również procedurę sprawdzania zgodności ukraińskiego ustawodawstwa z prawem unijnym.

CZYTAJ TAKŻE: Jabłoński: Ukraina nie wejdzie do UE jeżeli nie rozwiąże kwestii ludobójstwa na Wołyniu

Kresy.pl / bloomberg.com

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. elbezet
    elbezet :

    – mylisz się.
    Jak “blombergi” (żymianie) piszą to mają w tym interes!
    Warunkiem jest “przyjęcie do NATO” – ktoś ma objekcję iż nie przyjmą?
    Negocjacje to się zaczynają gdy “żymianie” w USA przyjmą UPA-ńców do NATO, bez tego to “wyżej ch…. nie podskoczysz”.
    Jest tyle do wzięcia na “sława Ukrainu” iż “kiepełe” boli.
    Już teraz “tryzuby z Majdanu” zapomnieli co w “Rada” ustanowili po zadymie na Majdanie.
    Pamiętam o tym jak ustanowili kto może “uprawiać ukraińską ziemię”, czyli być ukraińskim rolnikiem.

    Najśmieszniejszy jest Duda – dostał kopa w “międzynogi” i straszy iż nie pozwoli na obrażanie Polaków!
    Mógł wprowadzić zasadę; – kaucja przy wjeździe, oddanie kaucji przy wyjeździe “zboża technicznego” dla “głodujących w Afryce”.
    Nawet “Ursula” mogła by mu naskoczyć, a tak ma teraz dodatkową napi..kę oprócz “obrony demokracji”.
    Z poczynań na “arenie” widać iż “ktoś mądrzejszy” steruje tym całym Eurokołchozem, Polską i Ukrainą.