Wpływowe amerykańskie pismo poświęcone sprawom międzynarodowym twierdzi, że Polska zmierza w kierunku systemu autorytarnego, co może powstrzymać tylko interwencja USA.

Tezy artykułu Alexa Berezowa opublikowanego przez „Foreign Policy” przytacza portal Interia. Berezow podkreśla proamerykańskie nastawienie Polaków i polskich elit politycznych, powodowane według niego udziałem prezydenta USA Ronalda Reagana w upadku systemu komunistycznego w Polsce i na świecie. Publicysta podkreśla wsparcie amerykańskiego prezydenta dla opozycji w Polsce w latach 80 XX wieku. Berezow nadmienia przy tym, że entuzjastą Reagana był także prezydent Lech Kaczyński, który pośmiertnie odznaczył go Orderem Orła Białego.

Jednocześnie w artykule wyłożona jest popularna wśród liberalnych kręgów amerykańskiej elity teoria identyfikująca interesy USA z promowaniem w świecie liberalnej demokracji, według której „świat, w którym jest więcej wolności, jest bezpieczniejszy i zasobniejszy, a to przynosi wyraźne korzyści Stanom Zjednoczonym” – jak przytacza Interia. W ramach takiego paradygmatu miał, według Berezowa, prowadzić swoją politykę Ronald Reagan, „jeśli zatem Donald Trump chce – zgodnie z hasłami wyborczymi – uczynić Amerykę wielką, powinien realizować politykę Reagana wobec Polski”.

Znacznie gorzej niż o Lechu Kaczyńskim, publicysta „Foreign Policy” pisze o jego bracie Jarosławie. Uznając, że prezes PiS jest obecnie „najpotężniejszym politykiem w Polsce”, Berezow charakteryzuje go jako opanowanego przez rządzę władzy socjopatę. Ostro krytykuje przy tym reformę sądownictwa przeforsowaną przez PiS uznając ją za zniesienie niezależności wymiaru sprawiedliwości. Pisząc o uruchomieniu przez Unię Europejską procedury przewidzianej przez artykuł 7 Traktatu o Unii Europejskiej, amerykański publicysta wątpi w jej powodzenie, zauważając, że w ostatnim stadium nałożenie sankcji na Polskę może być zawetowane przez Węgry.

Jak ocenia Berezow – „polityczna i gospodarcza przyszłość Polski stoi w obliczu najpoważniejszego zagrożenia od prawie trzech dziesięcioleci” i to właśnie USA mają „przywrócić Polskę na demokratyczne tory”. Publicysta wzywa Donalda Trumpa do tego aby zastosował wobec Polski szereg nacisków, w tym uzależnił zniesienie wiz dla obywateli Polski bądź sprzedaż dalszych podzespołów dla systemów rakietowych Patriot od zmian w polityce wewnętrznej polskich władz. Nawet amerykańskie oddziały stacjonujące w Polsce w ramach „wschodniej flanki” NATO mogłyby zostać wycofane, gdyby władze Polski nie zrezygnowały z „odejścia od demokracji”.

„Jeśli Trump chce być czczony w ten sam sposób [jak Ronald Reagan], powinien teraz interweniować, by uratować Polskę przed nią samą. Zrobienie tego sprawi, ze Ameryka będzie wciąż wielka” – podsumowuje Berezow.

interia.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply