Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego w trybie przyspieszonym.
„De facto przeszliśmy już swoją drogę do NATO. De facto już udowodniliśmy zgodność ze standardami Sojuszu. Są one realne dla Ukrainy – realne na polu bitwy i we wszystkich aspektach naszych działań. Ufamy sobie nawzajem, pomagamy sobie nawzajem i chronimy się nawzajem. To jest Sojusz” – powiedział Zełenski.
“Dzisiaj Ukraina składa wniosek, by zrobić to de iure. Zgodnie z procedurą, która będzie odpowiadać naszemu znaczeniu dla obrony naszej całej wspólnoty. W przyspieszonym trybie” – oznajmił prezydent.
Zełenski powiedział też, że dopóki wszyscy członkowie NATO nie osiągną konsensusu w sprawie akcesji Ukrainy, Kijów proponuje wprowadzenie w życie ukraińskiego porozumienia bezpieczeństwa o gwarancjach bezpieczeństwa.
Wniosek o członkostwo Ukrainy w NATO podpisali przy drzwiach zamkniętych prezydent Wołodymyr Zełenski, przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk i premier Denys Szmyhal.
Jak pisaliśmy, prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekrety o uznaniu „suwerenności państwowej i niezależności” obwodów chersońskiego i zaporoskiego. To następstwo przeprowadzonych tam referendów. W piątek obwody te oraz separatystyczne republiki w Donbasie zostaną formalnie włączone w skład Federacji Rosyjskiej.
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow potwierdził, że po wejściu separatystycznych republik w Donbasie i części ukraińskich obwodów chersońskiego i zaporoskiego w skład Federacji Rosyjskiej, jakiekolwiek uderzenie na te terytoria zostanie uznane za atak na Rosję.
W połowie września br. Ukraina oficjalnie przedstawiła swoje rekomendacje w sprawie udzielenia jej międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa. Oczekuje m.in. wsparcia finansowego ze strony Zachodu na wzmocnienie swojego przemysłu obronnego, pozyskanie systemów obrony powietrznej i A2/AD i rozbudowę obrony terytorialnej.
Kresy.pl / pravda.com.ua
wielu sąsiadów Rosji ostatnio chce się przyłączyć do NATO, przypadek?
Nie przypadek a głupota bo tylko ktoś naprawdę głupi mógłby uwierzyć w to, że Rosja ma lub będzie miała zamiar militarnego ataku na Finlandię (bo o nią Ci chodzi) a gdyby Finlandia została członkiem paktu NATO to w przypadku zbrojnego konfliktu NATO – Rosja (do którego oby nigdy nie doszło) kraj ten stałby się celem dla wojsk rosyjskich. Tak więc fińskie polityczne elity z głupkowatą premier na czele zupełnie niepotrzebnie ściągają na swój kraj śmiertelne zagrożenie. Argumentacja ta jest identyczna w odniesieniu do Szwecji która jednakże sąsiadem Rosji nie jest.