Ukraińska deputowana określiła w rozmowie z amerykańskimi dziennikarzami obecną sytuację na linii frontu jako „piekło”.

Aleksandra Ustinowa podczas okrągłego stołu German Marshall Fund w Waszyngtonie w piątek powiedziałą dziennikarzom, że Ukraina traci teraz o wiele więcej żołnierzy niż na początku wojny.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6804 PLN    (30.92%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ustinowa zaapelowała do USA o samoloty F-16, haubice Paladin i wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet ponieważ posowiecki sprzęt nie pozwoli wygrać wojny

CZYTAJ TAKŻE: USA kupią dla Ukrainy systemy rakietowe APKWS i drony

Ustinowa stwierdziła, że Ukraina nie potrzebuje już posowieckich MiG-29, ponieważ „wojna się zmieniła”, wezwała USA do rozpoczęcia dostaw zachodnich myśliwców i rozpoczęcia szkolenia ukraińskich pilotów w zakresie ich używania.

Jak podaje CNN, Daria Kaleniuk – „czołowa działaczka ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego” – wyjaśniła: „Nie możemy wygrać tej wojny przy użyciu sowieckiego sprzętu, ponieważ A. Rosja ma znacznie więcej sowieckiego sprzętu, B. nie mamy gdzie zdobyć odpowiedniej amunicji, a C. Rosja po prostu ma więcej ludzi i więcej żołnierzy”.

Według Ustinowej i Kaleniuk, w Waszyngtonie brakuje „woli politycznej, która jest potrzebna”, aby administracja zdecydowała się na szybkie wysłanie ciężkiej broni na Ukrainę. Możliwość sprowokowania Rosji do eskalacji konfliktu nadal wzbudza obawy Amerykanów.

Czytaj również: Rosjanie wycofują się spod Charkowa. ISW: Ukraina najwyraźniej wygrała bitwę

W drugiej połowie kwietnia przywódcy USA, Wielkiej Brytanii i Kanady potwierdzili, że wyślą na Ukrainę ciężkie systemy artyleryjskie. Ustinowa potępiła fakt, że podjęcie decyzji w tym zakresie zajęło USA tak dużo czasu: „gdybyśmy mieli haubice dwa miesiące temu, Mariupol by się nie wydarzył”.

„Dla nas czas to życie, tysiące istnień. Słyszeliśmy, że to bezprecedensowe, jak szybko wszystko się toczy i jak szybko zapadają decyzje. Ale od drugiej wojny światowej nie było takiej wojny. I niestety wciąż prosimy tutaj o szybsze podejmowanie decyzji” – powiedziała.

Zobacz: Analitycy: ogromne straty Rosjan pod Biłohoriwką. Utracono sprzęt całej BGT [+WIDEO/+FOTO]

Kresy.pl / cnn.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz