Rosyjska ofensywa w Donbasie straciła impet i została znacznie opóźniona. Pomimo początkowych postępów na niewielką skalę, Rosji nie udało się osiągnąć znaczących zdobyczy terytorialnych w ciągu ostatniego miesiąca, jednocześnie utrzymując stale wysoki poziom strat – przekazał brytyjski wywiad.

„Rosja prawdopodobnie poniosła obecnie straty jednej trzeciej sił lądowych, które zaangażowała w lutym” – oszacowali Brytyjczycy.

Według brytyjskiego wywiadu dotychczasowe opóźnienia w ofensywie „prawie na pewno zostaną spotęgowane utratą kluczowych czynników wspomagających, takich jak sprzęt pomostowy oraz wywiadowcze, rozpoznawcze i zwiadowcze drony”.

Czytaj również: Rosjanie wycofują się spod Charkowa. ISW: Ukraina najwyraźniej wygrała bitwę

Jak dodano, „przez cały konflikt brakowało rosyjskiego sprzętu pomostowego, co spowalniało i ograniczało manewry ofensywne. Rosyjskie bezzałogowe statki powietrzne mają kluczowe znaczenie dla świadomości taktycznej i kierowania artylerią, ale są podatne na ukraińskie zdolności przeciwlotnicze”.

Zobacz: Analitycy: ogromne straty Rosjan pod Biłohoriwką. Utracono sprzęt całej BGT [+WIDEO/+FOTO]

„Siły rosyjskie są coraz bardziej ograniczane przez degradację zdolności, utrzymujące się niskie morale i zmniejszoną skuteczność bojową. Wielu z tych zdolności nie da się szybko zastąpić lub odtworzyć i prawdopodobnie nadal będą utrudniać rosyjskie operacje na Ukrainie. W obecnych warunkach jest mało prawdopodobne, aby Rosja dramatycznie przyspieszyła tempo działąń w ciągu najbliższych 30 dni” – podsumowano komunikat brytyjskiego wywiadu.

Jak informowaliśmy, na początku maja resort obrony Wielkiej Brytanii przekazał, że ponad 25 proc. jednostek zaangażowanych przez Rosję do inwazji na Ukrainę stała się prawdopodobnie niezdolna do dalszej walki. Niektóre z najbardziej elitarnych jednostek rosyjskich, w tym Siły Powietrznodesantowe, WDW, miały ponieść największe straty.

„Na początku konfliktu Rosja zaangażowała ponad 120 batalionowych grup taktycznych, co stanowiło około 65 proc. jej wszystkich lądowych sił bojowych” – przypomniano w ówczesnym komunikacie brytyjskiego resortu obrony.

Według bloga Oryx, który na podstawie zdjęć przesłanych z linii frontu wylicza straty rosyjskiego sprzętu wojskowego na Ukrainie, Rosja straciła 671 czołgów oraz około 3000 innych pojazdów opancerzonych i ciężkiego sprzętu.

Przypomnijmy, że według szacunków brytyjskich i amerykańskich urzędników z początku maja na wojnie zginęło już ponad 15 tys. rosyjskich żołnierzy. Rosyjskie wojsko wciąż mierzy się również z „problemami z morale i spójnością”, szczególnie, że batalionowe grupy taktyczne kierowane z powrotem do walki w Donbasie są uzupełniane poborowymi – podała wówczas CNN, powołując się na wysokiej rangi urzędnika Pentagonu.

Kresy.pl / oryxspioenkop.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz