Pentagon: Rosjanie od początku inwazji wystrzelili prawie 2 tys. rakiet

Od początku inwazji rosyjskie wojsko wystrzeliło na terytorium Ukrainy ponad 1,9 tys. rakiet  – podała stacja CNN, cytując wysokiej rangi urzędnika Pentagonu. „New York Times” z kolei podał, że według szacunków brytyjskich i amerykańskich urzędników na wojnie zginęło już ponad 15 tys. rosyjskich żołnierzy.

Siły rosyjskie robią pewne postępy na wschód i południe od miasta Izium w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, ale wciąż napotykają tam opór wojsk ukraińskich – przekazało to źródło, zastrzegając sobie anonimowość.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rosyjskie wojsko wciąż mierzy się również z „problemami z morale i spójnością”, szczególnie, że batalionowe grupy taktyczne kierowane z powrotem do walki w Donbasie są uzupełniane poborowymi – podała CNN, powołując się na wysokiej rangi urzędnika Pentagonu.

„Są wstępne oznaki, że choć poborowi zaczynają z wysokim morale, ponieważ byli karmieni rosyjską propagandą, to morale szybko słabnie, gdy są wysyłani do walki i mierzą się z ukraińskim oporem” – powiedział dziennikarzom ten urzędnik.

Według wyliczeń ukraińskiej redakcji „Forbesa”, od początku inwazji Rosja wystrzeliła 1300 pocisków (liczba podana przez wiceminister obrony Ukrainy Annę Malar) o wartości co najmniej 7,5 miliarda dolarów.

Szacuje się, że Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy 235 pocisków Kalibr: liczba ta obejmuje 183 pociski, które według Ministerstwa Obrony zostały wystrzelone przed 24 marca, oraz 52 pociski wystrzelone 26 marca.

Szacując liczbę pocisków Kalibr, Forbes wziął pod uwagę tylko te przypadki, w których znana jest dokładna klasa pocisku wystrzelonego na Ukrainę.

Nie są znane dokładne statystyki dotyczące liczby wystrzelonych rakiet klasy Iskander, Toczka-U i X, dlatego „Forbes przyjął, że stosunek ich liczby był taki sam jak 24 marca. Ministerstwo Obrony Narodowej podało wówczas, że niemal 2/3 rakiet to Iskander, 30% to rakiety klasy X, a 8% to rakiety Toczka-U.

Koszt poszczególnych pocisków może być bardzo różny. Toczka-U, według strony internetowej Military Russia, jest wyceniona na 300 000 dolarów, podczas gdy Kalibr, zgodnie z kontraktem eksportowym z Indiami z 2006 r., jest wyceniony na 6,5 mln dolarów. Pociski X-101 są nowocześniejsze i bardziej zaawansowane niż Kalibr, dlatego szacuje się, że są one wielokrotnie droższe od Kalibr.

„Rosjanie nie uporali się ze wszystkimi problemami logistycznymi” – powiedział urzędnik Pentagonu w rozmowie z „New York Times”. Dodał, że dostawy żywności, paliwa, broni i amunicji wciąż są powolne, mimo że obecnie linie zaopatrzenia są znacznie krótsze niż na początku inwazji.

Walka na równinach Donbasu wydaje się korzystna dla najeźdźców, biorąc pod uwagę przewagę liczebną i technologiczną oraz bliskość węzłów zaopatrzenia w Rosji. Wiosenne deszcze i ocieplenie pogody mogą jednak działać na ich niekorzyść, zmuszając rosyjskie wojska do korzystania z asfaltowych dróg, przez co będą bardziej narażone na ataki partyzanckie.

„Mówiąc otwarcie, spodziewamy się, że ich postęp zostanie częściowo spowolniony przez błoto” – powiedział urzędnik Pentagonu.

Wedle źródła „NYT” na wschodniej i południowej Ukrainie walczą obecnie 92 batalionowe grupy taktyczne, z których każda liczy ok. 700-100 żołnierzy. Tydzień temu było to 85 grup, a na początku wojny 125.

Nieco ponad 20 batalionowych grup taktycznych pozostaje w Rosji w różnych stanach gotowości bojowej. Pozostałę prawdopodobnie zostały zniszczone – amerykańscy i brytyjscy urzędnicy szacują, że od początku wojny, która rozpoczęła się pod koniec lutego, zginęło ponad 15 000 rosyjskich żołnierzy.

CZYTAJ TAKŻE: Biden prosi Kongres o 33 miliardy dolarów na pomoc dla Ukrainy

Kresy.pl / cnn.com / forbes.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz