Mołdawia zakazuje “wstążki św. Jerzego” oraz symboli “V” i “Z”

Parlament Mołdawii przyjął poprawki do ustawy wprowadzającej zakaz używania wstęgi św. Jerzego, a także symboli Z i V, których wojska rosyjskie używają na Ukrainie – poinformowała w czwartek agencja Interfax Ukraina.

Jak poinformowała w czwartek agencja prasowa Interfax Ukraina, symbole “Z” i “V”, których wojska rosyjskie używają na Ukrainie, a także wstęga św. Jerzego zostały w Mołdawii zdelegalizowane.

Za decyzją głosowało 53 posłów z rządzącej partii Akcji i Solidarności. Posłowie komunistyczni sprzeciwili się temu i w proteście opuścili salę obrad. Socjaliści i kilku posłów partii Șor zbojkotowało spotkanie z innych powodów.

Zgodnie z przyjętymi poprawkami „wytwarzanie, sprzedaż, dystrybucja, posiadanie i publiczne używanie znanych atrybutów i symboli stosowanych w kontekście aktów agresji militarnej, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, a także propagowanie ich lub gloryfikacja są czynami zabronionymi”. Takie atrybuty i symbole obejmują flagi, wstążki, emblematy (grafika, litery lub cyfry oraz ich kombinacje), odznaki, mundury, hasła, gratulacje i inne podobne środki.

Za naruszenie zakazu osobom fizycznym grozi grzywna w wysokości od 4,5 tys. do 9 tys. lei lub nieodpłatna praca na rzecz społeczeństwa od 30 do 60 godzin, a osoby prawne i urzędnicy państwowi – grzywna w wysokości 9 tys. – 18 tysięcy lei. Oświadczenie o naruszeniu musi zostać odnotowane przez funkcjonariuszy policji.

Wraz z rozpoczęciem akcji “Wstążka św. Jerzego” w roku 2005 w rosyjskich środkach masowego przekazu radziecką „Wstęgę Gwardyjską” zaczęto nazywać „Wstęgą św. Jerzego”, co jest nieprawidłowe zarówno z historycznego, jak i falerystycznego punktu widzenia.

Zobacz też: Ukraina zawiesza prorosyjskie partie [+VIDEO]

Kresy.pl/Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply