Rosyjskie MSZ wydało oświadczenie wyjaśniające stanowisko Rosji w sprawie aspiracji Ukrainy do członkostwa w NATO.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji w wydanym w piątek oświadczeniu napisało, że w ostatnich dniach “mnożą się różne swobodne interpretacje” stanowiska Rosji w kwestiach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa.

W szczególności MSZ Rosji odniosło się do Ukrainy, która, jak napisano, jest zachęcana przez Zachód do “rusofobii” i popychana do “siłowego scenariusza w Donbasie”. Zdaniem rosyjskiej dyplomacji świadczą o tym “częste nieplanowane ćwiczenia Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników na Morzu Czarnym” oraz przeloty amerykańskich bombowców strategicznych w pobliżu granic Rosji. “Trwa militarny rozwój terytorium Ukrainy, pompowanie kraju bronią” – czytamy.

Zdaniem rosyjskiej dyplomacji kurs Ukrainy do NATO grozi pojawieniem się w tym kraju systemów rakietowych, których pociski mogą w krótkim czasie dolecieć do celów w środkowej Rosji. “Takie nieodpowiedzialne zachowanie stwarza niedopuszczalne zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa, wywołuje poważne ryzyko militarne dla wszystkich zaangażowanych stron, aż do konfliktu na dużą skalę w Europie” – uważa MSZ Rosji.

Rosjanie przekonują, że dla zapewnienia bezpieczeństwa europejskiego konieczne jest opracowanie “długoterminowych gwarancji prawnych, wykluczających dalszy postęp NATO na wschód oraz rozmieszczenie groźnych systemów uzbrojenia przy zachodnich granicach Rosji”.

Za “konieczne” uznano formalne odwołanie obietnicy członkostwa w NATO dla Ukrainy i Gruzji, złożonej na szczycie Sojuszu w Bukareszcie w 2008 roku. Rosja nalega także na prawne utrwalenie porozumienia w sprawie nierozmieszczania przez USA i inne kraje NATO na terytorium państw sąsiadujących z Rosją “systemów broni uderzeniowej, które stanowią zagrożenie dla Federacji Rosyjskiej”.

MSZ Rosji oczekuje także od NATO odpowiedzi na “wcześniejsze propozycje zmniejszenia napięć w Europie”, m.in. dotyczące odsunięcia ćwiczeń wojskowych na uzgodnioną odległość od granicy NATO-Rosja oraz uzgodnienia maksymalnych odległości zbliżania się okrętów wojennych i samolotów.

W oświadczeniu wezwano także USA do przyłączenia się do rosyjskiego moratorium na rozmieszczenie naziemnych INF w Europie.

Jak zapowiedziano, Rosja przedstawi projekty międzynarodowych dokumentów prawnych dotyczących wymienionych kwestii.

CZYTAJ TAKŻE: Rozmowa Biden-Putin: Rosja chce gwarancji, wykluczających rozszerzenie NATO na wschód

Kresy.pl / mid.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply