Kongres USA jest podzielony w sprawie wniosku Ukrainy o wstąpienie w przyspieszonym trybie do NATO – zwraca uwagę portal Politico. Szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi nie wyraziła wprost poparcia, ale opowiedziała się za “gwarancją bezpieczeństwa” dla Ukrainy.

Kongres USA jest podzielony w sprawie wniosku Ukrainy dotyczącego wstąpienia do NATO w przyspieszonym trybie – pisze Politico. “Jesteśmy bardzo oddani sprawie demokracji na Ukrainie. Wygrajmy tę wojnę. Byłabym jednak za tym, żeby Ukraina miała gwarancję bezpieczeństwa” – portal cytuje w piątek wypowiedź szefowej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Z kolei deputowany do Izby Reprezentantów Mike Quigley zadeklarował poparcie dla wniosku Ukrainy.

“Walka Ukrainy jest powodem, dla którego utworzyliśmy NATO. Po drugiej wojnie światowej uznaliśmy, że autorytarnemu reżimowi nie można pozwolić na zniszczenie demokratycznego kraju. Myślę, że musimy to poprzeć” – powiedział Quigley.

Pelosi wypowiadała się na chwilę przed przyjęciem przez Izbę ustawy udzielającej Ukrainie dodatkowego wsparcia o wartości ponad 12 mld dolarów.

Politico podkreśla, że ogłoszenie przez władze Ukrainy wniosku o przyspieszone wejście do NATO było zaskoczeniem dla administracji Bidena. Medium powołuje się na dwóch amerykańskich urzędników zapoznanych z wewnętrznymi dyskusjami na ten temat.

Zobacz także: Kanada popiera wniosek Ukrainy o przystąpienie do NATO

Decyzję o przystąpieniu Ukrainy do NATO musiałyby poprzeć wszystkie państwa członkowskie Sojuszu. Tymczasem Zachód obawia się, że natychmiastowe wejście Ukrainy do NATO oznaczałoby, że USA znajdą się w stanie wojny z Rosją.

Ewentualne przyjęcie Ukrainy do NATO jest od dawna drażliwym tematem w Waszyngtonie. Powodem jest artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, stanowiący, że USA muszą bronić wszystkich członków Sojuszu, jeśli zostaną oni zaatakowani.

Zobacz także: Biały Dom: o przystąpieniu Ukrainy do NATO należy zadecydować „innym razem”

Jak informowaliśmy, w piątek prezydent Rosji Władimir Putin oraz przywódcy Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, a także prorosyjscy liderzy obwodów zaporoskiego i chersońskiego podpisali traktaty o włączeniu tych terytoriów do Rosji. Wcześniej, w piątek nad ranem rosyjskie media poinformowały, że Putin podpisał dekrety, na mocy których Moskwa uznała ukraińskie obwody zaporoski i chersoński za suwerenne i niezależne byty polityczne. W odpowiedzi na działania Moskwy, prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego w trybie przyspieszonym.

Zobacz także: ISW: Nuklearne groźby Putina nie będą skuteczne

politico.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Pol_AK
    Pol_AK :

    Musiały by bronić jeśli członek NATO zostanie zaatakowany, nie jeśli jest atakowany przed akcesją.

    Po drugie czy wejście do NATO ma wiele warunków jak przezbrojenie się na broń kompatybilną z NATO (tu trochę dostali sprzętu…) i kraj nie może mieć aktualnych konfliktów ani terytorialnych sporów z innymi krajami?