Niszczyciel rakietowy USS Porter rozpoczął tranzyt z Morza Czarnego do Morza Śródziemnego, po zakończeniu przeprowadzenia operacji bezpieczeństwa morskiego – poinformowało we wtorek dowództwo amerykańskiej marynarki w Europie i w Afryce.

Jak poinformowało we wtorek dowództwo amerykańskiej marynarki wojennej w regionie Europy i Afryki, niszczyciel rakietowy zakończył swoją misję w basenie Morza Czarnego i rozpoczął tranzyt do Morza Śródziemnego.

Podczas pobytu na Morzu Czarnym, Porter i jej załoga uczestniczyli w dwóch ćwiczeniach morskich z siłami z bułgarskiej, gruzińskiej, rumuńskiej i tureckiej marynarki wojennej. Porter przeprowadził również dwa krótkie postoje na paliwo w Batumi w Gruzji.

„Moja załoga i ja cieszyliśmy się i czerpaliśmy ogromne korzyści z działań na Morzu Czarnym wraz z naszymi regionalnymi partnerami, demonstrując nasze zaangażowanie w stabilność i bezpieczeństwo” – poinformował Craig Trent, dowódca Portera. „Szkolenie i współpraca nie tylko zwiększają naszą siłę, ale są niezbędne do budowania interoperacyjności i gotowości do wspólnej misji”.

Statek wpłynął do Morza Czarnego 17 czerwca, aby wzmocnić działania z sojusznikami i partnerami NATO oraz zademonstrować zbiorowe postanowienia dotyczące bezpieczeństwa Morza Czarnego.

„Obecność Portera na Morzu Czarnym jest istotna dla budowy bezpiecznego środowiska morskiego i zapewnienia wolności żeglugi” – przekonywał wtedy dowódca okrętu, komandor Craig Trent. „Porter i jego załoga oczekują działania na Morzu Czarnym u boku naszych sojuszników i partnerów, wspierając wzajemne interesy morskie w regionie”.

Porter niedawno przeprowadził operacje z krajami partnerskimi, w tym szkolenie z rumuńską marynarką wojenną na Morzu Czarnym w kwietniu, wspólne ćwiczenia interoperacyjne z włoskimi i francuskimi marynarkami na Morzu Śródziemnym w kwietniu i z Royal Navy na dalekiej północy i Morzu Barentsa w maju.

Zobacz też: Amerykański niszczyciel rakietowy rozpoczyna misję na Morzu Czarnym

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa Tass, siły Floty Czarnomorskiej śledziły ruchy grupy morskiej NATO na Morzu Czarnym. „Siły Floty Czarnomorskiej zaczęły śledzić operacje stałej grupy przeciwdziałania minom NATO złożonej z pływającej bazy zaopatrzeniowej Aliakmon greckiej marynarki wojennej (okręt flagowy), trałowców przeciwminowych Tambre hiszpańskiej marynarki wojennej i okrętu włoskiej marynarki wojennej, które weszła do Morza Czarnego 7 lipca 2020 roku”- przekazało dowództwo w oświadczeniu.

Ostatnim razem rosyjskie siły zbrojne śledziły działania NATO na Morzu Czarnym w dniu 17 czerwca, kiedy amerykański niszczyciel rakietowy Porter wszedł w ten obszar. Statek Marynarki Wojennej USA pozostawał na Morzu Czarnym do rana 7 lipca.

Zobacz też: Na Morze Czarne wpłynął niszczyciel USA. Jest reakcja Floty Czarnomorskiej

Kresy.pl/Tass/c6f.navy.mil

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply