Amerykański niszczyciel USS Porter (DDG 78) płynie w kierunku Morza Czarnego w celu uczestnictwa w ćwiczeniach i współpracy z sojusznikami w regionie – poinformowała w czwartek Marynarka Wojenna USA. Będzie on czujnie obserwowany przez okręt Floty Czarnomorskiej.

USS Porter rozpoczął swój tranzyt w kierunku Morza Czarnego. To szósty raz w 2019 roku, kiedy okręt USA odwiedza ten akwen. Takie dyslokacje… podtrzymują silne relacje niezbędne dla stabilności regionalnej – komunikat o tej treści pojawił się na twitterowym koncie 6. Floty USA.

Rosyjskie ministerstwo obrony już zapowiedziało, że do obserwowania ruchów USS Porter wyśle okręt patrolowy Floty Czarnomorskiej „Smietliwyj”.

Flota Czarnomorska wzięła pod eskortę niszczyciel USS Porter…, który 8. sierpnia wpłynął na południową część Morza Czarnego – napisano w wydanym komunikacie.

Jak piszą Izwiestia, „Smietliwyj” towarzyszył też poprzedniemu amerykańskiemu niszczycielowi USS Carney, który pod koniec czerwca wpłynął na Morze Czarne i wziął udział w manewrach Sea Breeze 2019 odbywających się w pobliżu ukraińskiego wybrzeża.

Niszczyciel rakietowy USS Porter stacjonuje w bazie w Hiszpanii. Jest to okręt klasy Arleigh Burke wyposażony w system obrony przeciwrakietowej Aegis i uzbrojony w rakiety Tomahawk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, po wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy okręty USA i innych państw NATO regularnie wpływają na Morze Czarne. Według rosyjskiej agencji Interfax zgodnie z konwencją z Montreux z 1936 r. okręty państw niebędących państwami czarnomorskimi mogą znajdować się na Morzu Czarnym przez okres nie dłuższy niż 21 dni.

Kresy.pl / iz.ru / navaltoday.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz