Rosja podała, że warunkiem przywrócenia Inicjatywy Czarnomorskiej jest ponowne podłączenia Rosselkhozbanku do systemu SWIFT, który podlega jurysdykcji UE.
25 marca Moskwa przedstawiła listę swoich żądań, które muszą zostać spełnione, zanim zgodzi się warunki przywrócenia Inicjatywy Czarnomorskiej, czyli porozumienia dotyczącego eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Zawarto go w lipcu 2022 roku między Ukrainą, Rosją, Turcją. Miało na celu odblokowanie ukraińskich portów i umożliwienie bezpiecznego transportu produktów rolnych w czasie wojny.
Wczoraj informowaliśmy, że po szczycie w Arabii Saudyjskiej, Stany Zjednoczone ogłosiły, że zarówno Ukraina, jak i Rosja zgadzają się w sprawie częściowego zawieszenia broni na Morzu Czarnym. Ukraina odmówiła uwzględnienia rosyjskich żądań związanych z eksportem produktów rolnych i dostępem do portu we wspólnym oświadczeniu. „Nie zgodziliśmy się na to, ponieważ osłabiłoby to naszą pozycję i reżim sankcji” – wyjaśnił Zełenski.
USA miały zgodzić się pomóc Rosji przywrócić dostęp do światowego rynku eksportu produktów rolnych i nawozów, obniżyć koszty ubezpieczeń morskich i poprawić dostęp do portów i systemów płatności za takie transakcje.
W swoim własnym oświadczeniu Kreml dodał pięć akapitów warunków, które muszą zostać spełnione, zanim Inicjatywa Czarnomorska zostanie przywrócona. Warunki te wzywają do zniesienia sankcji, które według Rosji ograniczają jej eksport produktów spożywczych i nawozów na całym świecie, w tym maszyn rolniczych i ubezpieczeń ładunków.
Najważniejszym żądaniem jest ponowne podłączenie Rosyjskiego Banku Rolnego, znanego również jako Rosselkhozbank, i „innych organizacji finansowych” zajmujących się handlem produktami rolnymi do systemu SWIFT.
Rosyjskie banki zostały wykluczone z systemu po inwazji na Ukrainę. 2 marca 2022 r. Unia Europejska zdecydowała o wykluczeniu siedmiu rosyjskich banków ze SWIFT. Kilka miesięcy później, w czerwcu, UE zgodziła się na wyłączenie ze systemu SWIFT kolejnych trzech banków: Sbierbanku (największego w Rosji), Banku Kredytowego Moskwy i Rosselkhozbanku.
Rosselkhozbank oferuje szeroką gamę usług i produktów finansowych przedsiębiorstwom z branży rolno-spożywczej. Są one istotnym źródłem dochodu dla Moskwy dzięki globalnej sprzedaży takich towarów jak pszenica, jęczmień i kukurydza.
Według przedstawicielki Komisji Europejskiej Anitty Hipper, UE nie rozważa możliwości zniesienia ograniczeń nałożonych na Rosselkhozbank, pomimo żądań Moskwy. „Jakiekolwiek złagodzenie reżimu sankcji jest możliwe tylko przy całkowitym zaprzestaniu nieuzasadnionej i niesprawiedliwej agresji przeciwko Ukrainie oraz bezwarunkowym wycofaniu wszystkich wojsk rosyjskich z jej terytorium” – podkreślił Hipper.
Siedziba SWIFT znajduje się w Belgii, co oznacza, że podlega prawu UE.
SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to globalny system komunikacji finansowej założony w 1973 r., który umożliwia bankom i instytucjom finansowym przesyłanie informacji o transakcjach pieniężnych. Każda instytucja w systemie ma swój unikalny kod, który umożliwia identyfikację banków na całym świecie. SWIFT zrzesza ponad 11 000 instytucji finansowych w ponad 200 krajach. Każdego dnia za pośrednictwem oprogramowania wysyłanych jest prawie 50 milionów wiadomości finansowych.
Czytaj także: Tuż przed rozpoczęciem inwazji do Rosji popłynął potok gotówki z Zachodu
Zobacz również: Szef Rady Europejskiej: Dochód z zamrożonych rosyjskich aktywów na pożyczki wojskowe i reparacje dla Ukrainy
Kresy.pl/euronews.com
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!