W ciągu półtora miesiąca przed inwazją na Ukrainę do Rosji wwieziono dolary, euro i franki szwajcarskie na sumę ponad 12 miliardów dolarów.
Z tej kwoty 10 miliardów wysłano Raiffeisen Bank, resztę z Bank of America i amerykańska firma zajmująca się transportem gotówki Brinkʼs. Odbiorcą po stronie rosyjskiej była firma „TBSS” – broker celny. Informujący w środę o sprawie opzoycyjny portal rosyjski Meduza stwierdził, że nie wiadomo, kto był odbiorcą końcowym tych pieniędzy.
Portal powołuje się na międzynarodową organizację dziennikarstwa śledczego OCCRP, która uzyskała te dane od ImportGenius, amerykańskiej firmy gromadzącej informacje na temat handlu międzynarodowego i przepływów finansowych.
Według tych danych (prawdopodobnie niekompletnych) w okresie od 11 stycznia do 23 lutego 2022 r. wysłano w sumie 272 przesyłki, a w 189 przypadkach nadawcą był Raiffeisen. Średnia wartość przesyłek wyniosła 53 mln dol., podczas gdy w poprzednich pięciu latach wynosiła 13,4 mln dol. Gotówka pochodziła z krajów europejskich, m.in. ze Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, a także ze Stanów Zjednoczonych i Hongkongu.
Meduza ocenia, że przed wybuchem wojny prowadzono wzmożoną operację sprowadzania gotówki w zachodnich walutach do Rosji. Tego rodzaju przesyłki były odprawiane jeszcze przez kilka dni po 24 lutego 2022 r., czyli po pierwszym dniu inwazji na Ukrainę.
Przedstawiciele Raiffeisen, Bank of America i Brink’s poinformowali OCCRP, że stosują się do wszystkich sankcji nałożonych na Rosję. Władze USA i Europy wprowadziły zakaz eksportu walut do Rosji wkrotóce 24 lutego.
Obecnie Bank of America i Brinkʼs nie prowadzą oficjalnie działalności w Rosji. Raiffeisen pozostaje ostatnim dużym zachodnim bankiem obecnym na rynku rosyjskim i nawet groźba amerykańskich sankcji nie skłoniła go do wycofania się z tego państwa.
Według Bloomberga, w czasie izolacji rosyjskiego systemu bankowego rosyjski oddział Raiffeisen zgromadził 4,4 miliarda euro zysków, do których nie ma praktycznie żadnego dostępu.
Jeśli chodzi o nominalnego odbiorcę gotówki, czyli brokera celnego TBSS, niemal cały rosyjski eksport diamentów odbywa się za pośrednictwem tej firmy. Jej główny właściciel i przewodniczący rady dyrektorów, Siergiej Chiriakow, do 2016 r. był właścicielem 30 proc. udziałów w rosyjskiej filii firmy Brinkʼs zajmującej się transportem gotówki.
TBSS był również uważany za głównego kandydata do zakupu państwowych udziałów w Ałmaznym Mirze, budynku w Moskwie, w którym mieści się terminal celny i logistyczny, przez który przechodzi niemal cały eksport i import metali i kamieni szlachetnych (sama firma TBSS również ma siedzibę w tym budynku jako najemca). Prywatyzacja Ałmaznego Mira była kilkakrotnie przerywana z powodu konfliktów między akcjonariuszami mniejszościowymi.
14 września 2024 roku Siergiej Chiriakow został aresztowany pod zarzutem korupcji. Szczegóły sprawy nie zostały ujawnione, przypomniała Meduza.
Czytaj także: Znaczne rozszerzenie antyrosyjskich sankcji przez UE
meduza.io/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!