Rada Unii Europejskiej zatwierdziła w poniedziałek – trzecią rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 16 pakiet obszernych środków sankcji wobec rosyjskich osób fizycznych i prawnych.
Tym razem na unijną „czarną listę” trafiło 83 podmiotów, w tym 48 osób fizycznych i 35 firm, które unijni politycy uznali za zaangażowane w działania podważające lub zagrażające integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy, twierdzi UNIAN. Interfax oszacował liczbę dotkniętych na 48 osób fizycznych i 35 osób prawnych. Ponadto Rada UE wprowadziła dwa nowe kryteria, które pozwolą UE nałożyć środki ograniczające na osoby i podmioty prawne będące właścicielami lub operatorami statków prowadzących transport rosyjskich surowców, nazywanych „flotą cieni”.
Sankcje objęły właśnie szereg statków zarejestrowanych w państwach trzecich, które biorą udział w obsługiwaniu rosyjskiego handlu ropą, ale też przewożą broń, czy zboże zebrane anektowanym terytorium Ukrainy. Ty samym unijne sankcje obejmują już 153 statki, z tego 74 to statki zarejestrowane w państwach trzecich, , zrelacjonowała ukraińska agencja informacyjna UNIAN.
Jednocześnie UE po raz pierwszy wprowadza zakaz operacji instytucji kredytowych i finansowych podmiotów mających siedzibę poza Rosją, które korzystają z Systemu Transferu Komunikatów Finansowych Centralnego Banku Rosji. System ten jest specjalistyczną usługą przesyłania komunikatów finansowych, opracowaną przez Centralny Bank Federacji Rosyjskiej w celu neutralizacji wykluczenia rosyjskich podmiotów i ich kooperantów z amerykańskiego systemu SWIFT.
Bruksela podjęła decyzję o rozszerzeniu zakazu świadczenia specjalistycznych usług wymiany danych finansowych na 13 banków regionalnych, które uważa się za istotne dla rosyjskiego systemu finansowego i bankowego.
Uchwalone w poniedziałek sankcje na około pół setki nowych przedsiębiorstw, które bezpośrednio wspierają rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy. Przedsiębiorstwa te będą podlegać restrykcyjnym ograniczeniom eksportowym w odniesieniu do towarów i technologii podwójnego zastosowania.
Jedna trzecia tych firm jest rosyjska, a reszta ma siedzibę w krajach trzecich (Chiny, w tym Hongkong, Indie, Kazachstan, Singapur, Turcja, ZEA i Uzbekistan). UE oskarża te formy o obchodzenie wcześniejszych sankcji lub uczestnictwo w pozyskiwaniu towarów wrażliwych, potrzebnych do dronów i rakiet, których Rosja używa w operacjach wojskowych na Ukrainie.
Ponadto rozszerzono listę towarów, których eksport do Rosji został zakazany, bo służą rozwojowi technologicznemu rosyjskiego sektora obronnego i bezpieczeństwa. Wśród towarów znajdują się środki do opracowywania i produkcji różnych systemów wojskowych, w tym prekursory chemiczne chloropikrynyzł, ącza i kontrolery chromowane służące do sterowania dronami. Eksportowe ograniczenia wprowadzono na niektóre tworzywa sztuczne, gumę.
W przypadku importu, UE ograniczyła możliwośc zakupów aluminium w Rosji.
Ponadto UE zakazała wszelkiej kooperacji z niektórymi portami i lotniskami w Rosji, które są wykorzystywane do dostarczania dronów, rakiet i powiązanych technologii i komponentów do Rosji, lub są wykorzystywane do obchodzenia ograniczeń cen ropy naftowej.
Jednocześnie, w celu zapewnienia skuteczności sankcji UE nałożonych na sektor lotniczy, Rada UE podjęła decyzję o rozszerzeniu zakazu lotów na przewoźników lotniczych, którzy realizują loty krajowe w Rosji oraz eksportują towary i technologie lotnicze do rosyjskich przewoźników lotniczych lub ich spółek zależnych.
Zaostrzono obowiązujący zakaz transportu towarów drogą lądową na terytorium UE, w tym transportu tranzytowego wykonywanego przez operatorów z UE, którzy w co najmniej 25 proc. należą do osób fizycznych lub podmiotów rosyjskich.
Ograniczenia dotyczą również towarów i technologii, zwłaszcza oprogramowania potrzebnego do poszukiwań ropy naftowej i gazu, twierdzi UNIAN.
unian.net/interfax.ru/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!