Aktywa rosyjskie zamrożone w UE powinny zostać wykorzystane na wypłatę reparacji wojennych dla Ukrainy, a dochód z nich – na pożyczki wojskowe – oświadczył we wtorek przewodniczący Rady Europejskiej António Costa.

We wtorek szef Rady Europejskiej wypowiadał się podczas wydarzenia zorganizowanego przez Europejskie Centrum Polityki w Brukseli. „Musimy zadbać o to, żeby agresor zapłacił za skutki swojej agresji” – oświadczył, odnosząc się do zamrożonych rosyjskich aktywów.

„Ważne jest, aby chronić te aktywa [utrzymywać je pod kontrolą], aby mieć pewność, że w przyszłości zostaną wykorzystane do pokrycia kosztów reparacji wojennych” – powiedział António Costa.

Jak dodał, obecnie dochód z ich reinwestowania jest gwarancją pożyczek wojskowych udzielonych Ukrainie.

Wypowiedź Costy pojawiła się zaledwie kilka dni po tym, jak belgijski premier Bart De Wever ostrzegł, że konfiskata aktywów byłaby „aktem wojny”. Szef rządu Belgii wyraził opinię, że stworzyłaby także „ryzyko systemowe dla całego światowego systemu finansowego”.

Aktywa rosyjskiego banku centralnego o wartości około 300 miliardów euro zostały zamrożone na Zachodzie po pełnoskalowej inwazji Moskwy na Ukrainę w 2022 r. Aktywa o wartości około 190 miliardów euro są zdeponowane w Euroclear, brukselskiej izbie rozliczeniowej.

Kraje G7 zgodziły się w zeszłym roku na wykorzystanie zysków z rosyjskich aktywów do zabezpieczenia pożyczki o wartości 50 mld dolarów dla Ukrainy, ale wykluczyły bezpośrednie wykorzystanie aktywów bazowych, ponieważ groziłoby to naruszeniem prawa międzynarodowego.

Przeczytaj: Francja chce wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa żeby pomóc Ukrainie

Zobacz także: Rosyjskie aktywa na zachodzie pozostaną zamrożone

euractiv.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz