W poniedziałek amerykański generał Christopher Cavoli objął stanowisko Głównodowodzącego Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR). Cavoli zastąpił dotychczasowego dowódcę, generała amerykańskiego lotnictwa Toda Woltersa, który pełnił tę funkcję od 2019 roku.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pochwalił dotychczasowego dowódcę, generała Woltersa, za jego „bezinteresowne oddanie naszemu Sojuszowi”, w tym jego pracę w odpowiedzi na pandemię COVID, oraz „szybką i silną reakcję na brutalną inwazję Rosji na Ukrainę”. „Byłeś po prostu właściwym liderem, na właściwym stanowisku, we właściwym czasie” – powiedział Stoltenberg, cytowany na stronie NATO. Uroczysta zmiana na stanowisku Głównodowodzącego SACEUR odbyła w belgijskim Mons, gdzie znajduje się Sojusznicze Dowództwo Operacji NATO.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zwracając się do Cavolego, Stoltenberg oświadczył, że przejmuje on dowodzenie w chwili, gdy nasila się na świecie „rywalizacja strategiczną, a do Europy wróciła brutalna wojna”. Podkreślił, że jego 35-letnia kariera wojskowa objęła cały świat, od Bośni po Irak, Afganistan i Waszyngton.

Christopher Cavoli był do tej pory dowódcą generalnym armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce. Objął to stanowisko w 2018 roku.

Wcześniej gen. Cavoli służył m.in. na Hawajach, jako dowódca stacjonującej tam 25. Dywizji Piechoty. Był też dowódcą 7. Dowództwa Treningowego Amerykańskich Wojsk Lądowych w niemieckim Grafenwoehr. Wiadomo też, że zna trzy języki europejskie, w tym rosyjski.

Przypomnijmy, że w dokumencie uzgodnionym przez przywódców państw NATO na szczycie w Madrycie Rosję nazwano „najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim”.

Zobacz także: NATO uznało masową imigrację za jedno z „zagrożeń hybrydowych”

nato.int / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz