Putin chce formalizacji Rady Państwowej

Władimir Putin wniósł do parlamentu projekt ustawy regulujący podstawy prawne funkcjonowania Rady Państwowej, organu, który część komentatorów uznaje za potencjalny superrząd.

Jak podała rosyjska agencja TASS rosyjski prezydent wniósł w środę projekt ustawy “o Radzie Państwowej Federacji Rosyjskiej” do Dumy Państwowej w ramach “drugiego pakietu” projektów mających implementować do porządku prawnego zmiany jakie zostały w roku bieżącym wprowadzone do rosyjskiej konstytucji.

Projekt pozostaje “w zgodzie z konstytucją w celu zabezpieczenia zgodnego funkcjonowania i współdziałania organów wchodzących w zunifikowany system władzy publicznej” – agencja TASS przytacza słowa Pawła Kraszennikowa z Komitetu Budownictwa Państwowego i Prawodawstwa Dumy, który dodał, że ustawa określi “podstawy organizacyjno-prawne formowania i działalności Rady Państwowej Federacji Rosyjskiej”.

Agencja przypomina, że Rada Państwowa w praktyce funkcjonuje już 20 lat – od września 2000 r. Jednak do tej pory brakowało jej solidnej podstawy prawnej. Zgodnie z projektem ustawy na czele organu, tak jak do tej pory, stać będzie prezydent Federacji. W jego skład wejdą również premier i członkowie federalnego rządu, przewodniczący obu izb rosyjskiego parlamentu oraz zarządzający regionami – subiektami Federacji (obwody i regiony narodowościowe). Prezydent może zadecydować o włączeniu w skład Rady Państwowej innych osób, na przykład liderów partii zasiadających w Dumie Państwowej.

Kraszennikow zwrócił uwagę, że po przyjęciu ustawa będzie pierwszą w której funkcjonuje termin “zunifikowanego systemu władzy publicznej”, który obejmuje nie tylko organy władzy centralnej ale też władze subiektów formalnie federalnego państwa i samorządy.

Rada będzie mogła tworzyć komisje, grupy robocze i aparat organizacyjny. Rada będzie miała za zadanie określać ogólne kierunki reformowania systemu politycznego i administracyjnego państwa oraz podstaw jego rozwoju społeczno-ekonomicznego. Może być organem rozstrzygającym zakres kompetencji poszczególnych organów władzy. Ma określać kryteria efektywności władzy wykonawczej subiektów federacji oraz niższych poziomów samorządu terytorialnego. Ma ona być także odpowiedzialna za określanie parametrów polityki regionalnej w tym wsparcia finansowego władz centralnych dla subiektów federacji i jednostek samorządu.

Kraszennikow podkreślił jednak, że zgodnie z projektem ustawy Rada Państwowa nie będzie mieć cech organu władzy wykonawczej, a jej funkcja będzie polegać na przygotowywaniu koncepcji i rekomendacji dla tego rodzaju organów.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply