Według wstępnych danych Rosjanie w zdecydowanej większości opowiedzieli się za nowelizacją konstytucji zaproponowaną przez władze.
Według oficjalnych wyników plebiscytu 77,92 proc. głosujących obywateli Federacji Rosyjskiej opowiedziało się za zmianą konstytucji według nowelizacji przegłosowanej wiosną przez rosyjski parlament. Przeciw było 21,27 proc. głosujących. Frekwencja miała wynieść 64,99 proc. Takie dane podają agencje informacyjne RIA Nowosti i Interfax.
Nie ma jeszcze kompletu danych z rozbiciem wyników na regiony. Jednak Interfax podał w czwartek, że tylko w jednym przeciwnicy nowelizacji konstytucji uzyskali większość. W Nienieckim Okręgu Autonomicznym (NAO) 55,35 proc. kart do głosowania miało zakreśloną odpowiedź „nie”, a tylko 43,7 odpowiedź „tak”. NAO jest jednak najmniej ludnym regionem Rosji – mieszka w nim tylko 42 tys. mieszkańców. Sprzeciw wobec poprawek konstytucyjnych może wiązać się z ogólnym wzrostem opozycyjnych nastrojów wśród mieszkańców arktycznego regionu, po tym gdy z kręgu działaczy rządzącej partii „Jedna Rosja” wyszła wiosną inicjatywa jego likwidacji, wstrzymana w obliczu protestów społecznych.
Natomiast najwyższe poparcie dla inicjatywy władz odnotowano w Republice Czeczenii gdzie za poprawkami miało się opowiedzieć 97,92 proc. głosujących. Tam również odnotowano najwyższą frekwencję – 95,14 proc.
Wiele opozycyjnych organizacji politycznych i społecznych zarzucało władzom i członkom komisji wyborczych fałszowanie wyników głosowania. Innego zdania są władze. „Teraz, kiedy Rosjanie okazali takie poparcie wszystkim inicjatywom zmiany konstytucji, to wszystko stanie się fundamentem dla lepszej przyszłości kraju” – skomentował natomiast rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.
Zmiana konstytucji została uruchomiona przez wystąpienie prezydenta Władimira Putina z początku tego roku. Do 11 marca zdominowany całkowicie przez proprezydencką partię Jedna Rosja parlament przeforsował pakiet zmian konstytucyjnych. Jedna z poprawek zakłada dodaniu przepisu, że konstytucyjne ograniczenie sprawowania władzy prezydenckiej przez jedną osobę do dwóch kadencji nie obowiązuje prezydenta urzędującego w chwili wejścia w życie zmian w konstytucji oraz byłych prezydentów. Oznacza ona, że Władimir Putin będzie mógł po raz kolejny kandydować w wyborach prezydenckich, jeśli poprawki wejdą w życie.
Ponieważ zgodnie z rosyjskim ustawodawstwem referendum ma próg frekwencyjny decydujący o jego wiążącym charakterze, władze zdecydowały się na przeprowadzenie swoistego plebiscytu w formie nie ujętego wcześniej formalnie „ogólnorosyjskiego głosowania”. Pierwotnie miało się ono odbyć 22 kwietnia, ale wybuch pandemii koronawirusa zmusił rosyjskie władze do przesunięcia terminu na 1 lipca. Jednak w ramach procedury zezwolono na głosowanie przedterminowe w lokalach wyborczych, ale też przez internet, a nawet poprzez wyjazdowe komisje wyborcze od 26 czerwca.
interfax.ru/ria.ru/meduza.io/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!