Prezydent Litwy Gitanas Nausėda w wywiadzie radiowym opowiedział się za odwołaniem stanu nadzwyczajnego pasie przy granicy z Białorusią.

Nausėda udzielił wywiadu rozgłośni radiowej Ziniu radijas. “Problem z migrantami został obecnie rozwiązany” – ocenił litewski prezydent, którego słowa przytoczyła agencja informacyjna Interfax. Jak dodał – “Uważam, że w takiej sytuacji jaka jest teraz byłoby celowym omówienie odwołania stanu nadzwyczajnego, bo to silny instrument, który powinniśmy stosować w szczególnych okolicznościach”.

Jak ocenił Nausėda Litwa może teraz anulować stan wyjątkowy na obszarze wzdłuż białoruskiej granicy i “rozpocząć pracę nad zmianami w konstytucji skoro kwestia bezpośrednich wyborów burmistrzów jest w zawieszeniu, a jesteśmy zobowiązani do rozwiązania tej kwestii wobec naszego społeczeństwa i samorządu, i trzeba to jak najszybciej rozwiązać”.

W kwietniu zeszłego roku Sąd Konstytucyjny Litwy uznał, że bezpośrednie wybory merów, czyli szefów samorządów są niekonstytucyjne. Wprowadzenie stanu wyjątkowego na części terytorium państwa wstrzymało pracę na poprawkami konstytucyjnymi, które miałyby umocować tego rodzaju wybory w ustawie zasadniczej. Zgodnie z litewskim porządkiem prawnym poprawek takich nie można bowiem przyjmować w czasie stanu nadzwyczajnego bądź wojny.

Litewscy parlamentarzyści mają około półtora roku na zmiany bowiem wspomniane orzeczenie Sądu Konstytucyjnego wejdzie w życie 3 maja 2023 r.

Od czerwca władze Litwy mierzyły się z falą nielegalnych migrantów wkraczających na terytorium tego państwa od strony Białorusi, przy wsparciu i asyście jej funkcjonariuszy. Ich liczba była tak duża, że w sierpniu litewscy funkcjonariusze przestali ich wpuszczać na terytorium państwa, lecz uzyskali prawo do natychmiastowego zawracania ich na białoruską stronę.

Początkowo Litwini wprowadzili mało restrykcyjny stan sytuacji nadzwyczajnej lecz w listopadzie litewski Sejm przegłosował wprowadzenie regularnego stanu wyjątkowego w pasie o szerokości 5 km wzdłuż granicy Białorusi. Stan wyjątkowy nadal obowiązuje na tym obszarze bowiem parlamentarzyści przedłużyli go do 14 stycznia.

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply