Mieszkańcy Sztokholmu protestowali we wtorek przeciwko bezkarności gwałcicieli w Szwecji. Kolejne przypadki potwierdzają ich obawy.

Sąd w Sztokholmie uniewinnił 19 grudnia pięciu mężczyzn oskarżonych o zbiorowy gwałt na 30-letniej kobiecie. Sąd uznał, że policja działała w sposób nie prawidłowo i nie zebrała materiału dowodowego umożliwiającego skazanie oskarżonych. Sprawa ciągnęła się przez ponad rok. Kobieta zeznała, że w lecie 2016 roku została zgwałcona w Sztokholmie, w bramie budynku przez kilku mężczyzn. Około 20 kolejnych przyglądało się zajściu, żartowało a nawet filmowało przestępstwo. Podobnie jak w ogromnej większości tego typu przypadków, oskarżonymi o gwałt byli imigranci. Ofiara przedstawiła wyniki badań lekarskich, jednak sędzia Erica Hemtke stwierdziła, że nie można udowodnić przekonująco ich pochodzenia.

Ann-Christine Hjelm z Karlstads University wykazała już w 2006 r., że w 2002 roku 85 proc. osób skazanych na co najmniej dwa lata więzienia za gwałt stanowili imigranci dopiero co przybyli do Szwecji  lub imigranci drugiej generacji. Masowa imigracja jaka dotknęła Szwecji od 2015 r. tylko nasiliła tę tendencję. Od czasu raportu Hjelm szwedzkie instytucje wzbraniają się przed publikowaniem jakichkolwiek statystyk wskazujących na pochodzenie gwałcicieli. Próby oszacowanie tego podjął się niedawno pisarz Joakim P. Jonasson. Analizując około 4 tys. wyroków w sprawach o gwałty z lat 2012-2017 doszedł do wniosku, że imigranci odpowiadają za 95% tego typu przestępstw popełnianych w Szwecji. Głośne wyroki wskazują, że szwedzki wymiar sprawiedliwości traktuje łagodniej imigranckich gwałcicieli.

Wkrótce po ogłoszeniu wyroku na rynku sztokholmskiej dzielnicy Fittja, gdzie doszło do gwałtu, odbyła się manifestacja mieszkańców protestujących przeciw wyrokowi w sprawie oskarżonych o jego sprawstwo. Zgromadził kilkadziesiąt osób. Znacznie więcej, bo kilkaset, zgromadziło się n manifestacji w Malmo. Dziennik “Rzeczpospolita” cytuje jej uczestniczkę, Camilla Lundgren. “Chcemy, by każdy kto zostanie posądzony o gwałt i istnieją ku temu przesłanki, został natychmiast aresztowany. Dochodzenie także musi być wszczęte niezwłocznie” – Lundgren opisała postulaty protestujących.

rp.pl/pch24.pl/nyheteridag.se/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply