Nausėda: przywódcy Polski podnoszą kwestię pisowni nazwisk, ale robią to „bardzo grzecznie” i „nie wywierając żadnej presji”

Prezydent Litwy ujawnił w wywiadzie, z jakim zaangażowaniem politycy obozu rządzącego w Polsce zabiegają o sprawy ważne dla Polaków na Litwie.

Jak podaje Wilnoteka, prezydent Litwy Gitanas Nausėda udzielił wywiadu portalowi Delfi.lt, w którym wyraził zadowolenie z rozwoju stosunków polsko-litewskich. Nagranie wywiadu zostało wyemitowane w czwartek 13 lutego.

„Czasami żartuję, że nasze stosunki stają się nudne, gdyż nie mamy żadnych palących problemów za wyjątkiem oświaty, czy pisowni nazwisk” – mówił Nausėda. Według litewskiego prezydenta politycy rządzący Polską w rozmowach z Litwinami podnoszą kwestię pisowni nazwisk Polaków żyjących na Litwie, ale robią to „naprawdę bardzo grzecznie i naprawdę nie wywierając żadnej presji”.

Litewski przywódca jest gotów zezwolić na oryginalną pisownię nazwisk nielitewskich, ale na drugiej, a nie na pierwszej stronie litewskiego paszportu. „Powiedziałem o tym stronie polskiej. To ich nie ucieszyło, ale też nie dramatyzują z tego powodu” – cytuje jego słowa Wilnoteka. Zdaniem Nausėdy pytanie o pisownię nazwisk należałoby skierować do rządzącej na Litwie koalicji, w skład której wchodzi Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Demokratów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sprawę pisowni nazwisk określił też mianem „toksycznej”, której nie powinno się podejmować przed wyborami parlamentarnymi na Litwie, które odbędą się jesienią.

Obszary, na których jego zdaniem Polska i Litwa mają doskonałe stosunki, to obronność, gospodarka i energetyka. Podkreślił też bardzo dobre osobiste, wręcz „przyjacielskie” stosunki z Andrzejem Dudą, który zaprosił go na narty do swojej rezydencji na południu Polski. Nausėda wyraził żal, że brakuje mu czasu, by skorzystać z tego zaproszenia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że Gitanas Nausėda zawetował w ubiegłym roku obniżenie progu wyborczego w wyborach parlamentarnych w 5 do 3 proc. Niższy próg byłby korzystny dla Polaków z Wileńszczyzny, których partia przez lata nie mogła przekroczyć progu wyborczego. Udało się to dopiero po zawarciu sojuszu z Aliansem Rosjan.

Kresy.pl / Wilnoteka
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz